Ombudsman Xocalı soyqırımının ildönümü ilə əlaqədar Ukraynada keçirilmiş anım tədbirində onlayn qaydada iştirak edib
26-02-2025 1251 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva ölkəmizin Ukraynanın Xarkov şəhərində fəxri konsulunun təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar keçirilmiş anım tədbirində onlayn qaydada iştirak edib.
Ombudsman tədbirdə çıxışı zamanı Ermənistan silahlı qüvvələrinin keçmiş sovet ordusunun 366-cı motoatıcı alayının dəstəyi ilə 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Xocalı şəhərində dinc əhaliyə qarşı həyata keçirdiyi soyqırımı hadisəsi barədə ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil soyqırımı nəticəsində fundamental insan hüquqlarının, beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulduğunu, 613 Xocalı sakini, o cümlədən 63 uşaq, 106 qadın və 70 ahıl şəxsin amansızlıqla qətlə yetirildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin həmin vaxt girov götürülmüş 150 nəfərin, o cümlədən 68 qadının və 26 uşağın taleyinin hələ də naməlum olaraq qaldığını qeyd edib.
Ombudsman hər il Xocalı soyqırımının ildönümü ilə bağlı müvafiq bəyanatların hazırlanaraq beynəlxalq təşkilatlara təqdim edildiyini, lakin ölkəmizə qarşı nümayiş olunan ikili standartlar səbəbindən bu cinayətə indiyədək beynəlxalq səviyyədə siyasi və hüquqi qiymət verilmədiyini bildirib.
Səbinə Əliyeva Xocalı sakinlərinə qarşı törədilmiş cinayət əməllərinin soyqırımı kimi tövsif edilməsinin, cinayətkarların məsuliyyətə cəlb olunmalarının əhəmiyyətini vurğulayıb.

The Ombudsman joined an online commemorative event dedicated to the anniversary of the Khojaly Genocide, held in Ukraine
26-02-2025 1252 dəfə oxunub
The Ombudsman joined an online commemorative event dedicated to the anniversary  of the Khojaly Genocide, held in Ukraine
The Human Rights Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, joined the online commemorative event dedicated to the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide organized by the Honorary Consulate of the Republic of Azerbaijan in Kharkiv, Ukraine.
While speaking, the Ombudsman provided information about the Khojaly genocide carried out against peaceful civilians by the armed forces of Armenia, backed by the 366th motorized rifle regiment of the former Soviet army on the night from 25 to 26 February, 1992.
The Ombudsman stated that as a result of this genocide, the fundamental human rights and the norms and principles of international humanitarian law have been severely violated; 613 residents of Khojaly city, including 63 children, 106 women, and 70 elderly people have been mercilessly killed. She also noted that the fate of 150 people taken hostage at the time, including 68 women and 26 children, still remains unknown.
The Ombudsman said that, annually, relevant statements were prepared and sent to international organizations on the anniversary of the Khojaly Genocide. However, this crime has not yet gained international political and legal recognition because of the double standards against Azerbaijan.
Sabina Aliyeva underlined the significance of classifying the crimes against the civilians in Khojaly as genocide and bringing those responsible to justice.