Beynəlxalq konfransda Azərbaycan Ombudsmanının ekoloji hüquqların müdafiəsi sahəsində fəaliyyətindən bəhs olunub
28-02-2025 1632 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının rəhbəri Aydın Səfixanlı Özbəkistan Respublikasının Ali Məclisi İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsman) İnstitutunun təsis edilməsinin 30 illik yubileyinə həsr olunmuş “Təmiz, sağlam və dayanıqlı ətraf mühit - insan hüquqlarının təmin olunmasının zəmanəti” mövzusunda keçirilmiş beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Aparat rəhbəri tədbirdə “Milli insan hüquqları institutlarının ekoloji hüquqların təmin olunmasındakı rolu” mövzusunda çıxış edib. O, Azərbaycan Ombudsmanının fəaliyyətində ekoloji hüquqların müdafiəsi məsələsini daim diqqət mərkəzində saxladığını və bu istiqamətdə həyata keçirilən müvafiq tədbirlər barədə məlumat verib.
Eyni zamanda, ölkəmizin ev sahibliyi etdiyi BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyasının (COP29) öz işini uğurlu nəticələrlə yekunlaşdırdığı, tədbirin yekununda iqlim dəyişmələri ilə mübarizə sahəsində mühüm qərarların qəbul edildiyi bildirilib. Azərbaycan Ombudsmanının təşəbbüsü ilə COP29 ərəfəsində Ombudsmanların Beynəlxalq Bakı Forumunun və “İnsan hüquqlarına əsaslanan iqlim ədaləti: milli insan hüquqları institutlarının rolu” mövzusunda interaktiv müzakirələrin də təşkil edildiyi diqqətə çatdırılıb.

Activities of the Ombudsman of Azerbaijan in the protection of environmental rights were discussed in the international conference
28-02-2025 1633 dəfə oxunub
Aydin Safikhanli, Head of the Office of the Ombudsman of Azerbaijan, participated in the international conference on the topic "Clean, healthy and sustainable environment - a guarantee of ensuring human rights" dedicated to the 30th anniversary of the establishment of the Ombudsman Institution of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
The head of the Office delivered a speech at the event on the topic "The role of NHRİs in ensuring environmental rights." He stated that the Ombudsman constantly keeps an eye on the protection of environmental rights in its activities. Information about undetaken relevant actions was provided.
In addition, it was said that COP29, which was hosted by Azerbaijan, achieved several successful results, and important decisions were made in the field of combating climate change. It was also brought to attention that, on the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan, the International Baku Forum of Ombudsmen and interactive discussions on the topic "Climate justice-based human rights: the role of NHRIs" were also organized on the eve of COP29.