“İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında dəyirmi masa təşkil olunub
13-06-2025 1288 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyasında “Konstitusiya və Suverenlik İli”nə həsr olunmuş “Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası suverenliyin və insan hüquqlarının təmin olunmasında mühüm hüquqi bazadır” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun nümayəndəsinin, Polis Akademiyasının professor-müəllim heyətinin, kursant və magistrlarının iştirak etdiyi həmin tədbirdə Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov mövzu ilə bağlı məruzə ilə çıxış edərək, hər il mayın 18-dən iyunun 18-dək keçirilən “İnsan Hüquqları Aylığı”nın əsas məqsədinin cəmiyyətdə hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişaf etdirilməsi, ayrı-seçkiliyə, korrupsiyaya, zorakılığa və digər neqativ hallara, habelə zərərli vərdişlərə qarşı mübarizənin gücləndirilməsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
Eyni zamanda, insan hüquq və azadlıqlarının səmərəli təmini sahəsində həyata keçirilən islahatlar, Konstitusiya və suverenlik dəyərlərinin təbliği, eləcə də Ombudsmanın hüquqi statusu, səlahiyyətləri və genişmiqyaslı fəaliyyəti barədə tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib.
İnteraktiv formada keçirilən tədbirdə geniş fikir mübadiləsi aparılıb və iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A round table was organized in the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs during the Human Rights Month
13-06-2025 1289 dəfə oxunub
A round table was organized in the Police Academy of the   Ministry of Internal Affairs during the Human Rights Month
The Police Academy of the Ministry of Internal Affairs hosted a round table on “The Constitution in the Republic of Azerbaijan" is a legal foundation in ensuring sovereignty and human rights” during the Human Rights Month, declared by Sabina Aliyeva, the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, as a part of the “Constitution and Sovereignty.”
The event had brought together the representatives of the Law and Human Rights Institution, professors and academic staff of the Police Academy, cadets and master students. The Ombudsman institution was represented by Mugalib Mahmudov, head of the Legal Education Unit. He made a speech related to the topic when it was noted the purpose of Human Rights Month, which covers the period of May 18 to June18, was to develop legal thinking and culture in society and strenghen combating discrimination, corruption, violence, and other negative incidents, as well as harmful habits.
Furthermore, the participants were informed of the reforms for effective implementation of human rights and freedoms, promoting the Constitution and sovereignty as  values, the legal status, competences, and large-scale activities of the Ombudsman.