12 İyun – Ümumdünya Uşaq Əməyinə Qarşı Mübarizə Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Bakı şəhəri 16 nömrəli Texniki humanitar liseydə 12 İyun – Ümumdünya Uşaq Əməyinə Qarşı Mübarizə Gününə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbiri təşkil olunub.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları tərəfindən “Uşaq hüquqlarının müdafiəsi və uşaq əməyinin istismarının qarşısının alınması” mövzusunda keçirilən təlimdə liseyin şagirdləri və pedaqoji heyəti iştirak edib.
Tədbirdə Aparatın nümayəndələri tərəfindən Müvəkkilin uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki səlahiyyətləri, habelə bu istiqamətdə təsisat tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verilib. Eyni zamanda, uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud hüquq normaları, uşaqların əmək hüququ, həmçinin uşaq əməyinin istismarının qarşısının alınmasına dair mövcud hüquqi mexanizmlər tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.

12 June – An event dedicated to the World Day Against Child Labor was held
Throughout the "Human Rights Month" announced by the Ombudsman of Azerbaijan, an educational event dedicated to June 12 - World Day Against Child Labor was organized at Baku Technical Humanitarian Lyceum No. 16.
Students and teaching staff of the high school participated in the training on "Protection of Children's Rights and Prevention of Child Labor Exploitation" conducted by employees of the Children's Rights Protection Unit in the Office.
At the event, the Office’s representatives were informed of broad information about the Ombudsman’s powers in the protection of children's rights, as well as the activities carried out by the institution in this direction. The current legal norms on the protection of children's rights, and children's labor rights, as well as existing legal mechanisms for preventing the exploitation of child labor, were brought to the attention of the event participants.