Ombudsman Aparatında və regional mərkəzlərində 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib
16-06-2025 1124 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı və regional mərkəzləri tərəfindən 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş tədbirlər keçirilib.
Çıxışlar zamanı Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən ölkədə ictimai-siyasi sabitliyin bərpa olunması, hüquqi, demokratik dövlət quruculuğu, beynəlxalq aləmdə ölkəmizin nüfuzunun yüksəldilməsi, insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində görülmüş işlər diqqətə çatdırılıb.
Ulu Öndərin dövlətçilik ənənələrinin bu gün ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyi qeyd olunub.

A series of events dedicated to June 15 - National Salvation Day were held at the Ombudsman Office and Regional Centers
16-06-2025 1125 dəfə oxunub
The Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan and its regional centers held events dedicated to June 15 - National Salvation Day.
During the speeches, the work done by the National Leader Heydar Aliyev in the field of restoring socio-political stability in the country, building a legal, democratic state, increasing the reputation of our country in the international community, and ensuring human rights and freedoms was brought to attention.
It was noted that the statehood traditions of the Great Leader are successfully continued today by the President of the country, Mr. Ilham Aliyev.