Ombudsman Aparatında 109 nəfərin təcrübələrinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında təhsilalanların istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübələri başa çatıb.
Təcrübənin ilk günündə təsisatın rəhbər vəzifəli şəxsləri tələbə və magistrantlarla görüşərək, Ombudsman Aparatındakı təcrübə ilə bağlı ümumi qaydaları onların diqqətinə çatdırıb, dövlət qurumları, vətəndaş cəmiyyəti institutları, beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərən Ombudsman Aparatının həyata keçirdiyi layihələrdən bəhs olunub.
Nəzəri və praktiki hissədən ibarət olan təcrübə müddətində praktikantlara insan hüquq və azadlıqlarının mahiyyəti, Azərbaycanda insan hüquqlarının təmini istiqamətində aparılmış hüquqi islahatlar, məhkəmədənkənar hüquq müdafiə mexanizmi olan Ombudsman təsisatının yaranması və fəaliyyətinin hüquqi əsasları, Aparatın strukturu, şikayətlərin araşdırılması, müvafiq sorğu layihələrinin hazırlanması proseduru, şikayətçilərin qəbulu prosesi və digər məsələlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra Ombudsmanın mandatının genişləndirildiyi, “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında Konvensiya”nın və “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiya”nın həyata keçirilməsi, bərabərlik hüququnun təmin edilməsinin və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınmasının təşviqi, habelə monitorinqi üzrə müstəqil mexanizm funksiyalarının həyata keçirilməsi üzrə səlahiyyətinin təsbit olunduğu vurğulanıb.
Qeyd edək ki, 2024/2025-ci tədris ili üzrə Bakı Dövlət Universitetinin Hüquq fakültəsinin İnsan hüquqları və Tibbi hüquq ixtisaslaşmaları üzrə magistrantları, həmçinin Hüquqşünaslıq ixtisası üzrə tələbələri, Azərbaycan Dillər Universitetinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin, Qərbi Kaspi Universitetinin, Bakı Avrasiya Universitetinin və Xəzər Universitetinin müvafiq ixtisaslar üzrə təhsil alan tələbələri, ümumilikdə 109 nəfər Ombudsman Aparatında istehsalat və elmi-tədqiqat təcrübəsi keçiblər.

The experiences of 109 people in the Office of the Ombudsman have been concluded
The production and scientific-research experiences of those studying at the Office of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan have ended.
On the first day of the internship, the management officials of the institution met with the students and undergraduates, brought to their attention the general rules related to the experience in the Office of the Ombudsman, and talked about the projects implemented by the Office of the Ombudsman, which operates in cooperation with state institutions, civil society institutions, international organizations, including higher education institutions.
During the internship, which consisted of a theoretical and practical part, practitioners were given detailed information about the essence of human rights and freedoms, legal reforms carried out in the direction of ensuring human rights in Azerbaijan, the legal basis of the creation and operation of the Ombudsman institution, which is an out-of-court legal protection mechanism, the structure of the Office, the investigation of complaints, the procedure for preparing relevant survey projects, the process of receiving complainants and other issues.
Later, it was emphasized that the Ombudsman's mandate has been expanded, and his authority to implement the functions of an independent mechanism for the implementation of the "Convention on the Rights of Persons with Disabilities" and the "Convention on the Rights of the Child", the promotion of ensuring the right to equality and the prevention of discrimination, as well as monitoring.
It should be noted that for the 2024/2025 academic year, 109 students of the Faculty of Law of Baku State University in Human Rights and Medical Law specializations, as well as students of the specialty of Jurisprudence, students of Azerbaijan University of Languages, Nakhchivan State University, Western Caspian University, Baku Eurasian University and Khazar University, have undergone production and scientific research experience at the Office of the Ombudsman.