Ombudsman Çin Xalq Respublikasının İntizam Təftişi üzrə Mərkəzi Komissiyası və Milli Nəzarət Komissiyasının rəhbərliyi ilə görüş keçirib
09-09-2025 1543 dəfə oxunub
Asiya Ombudsman Assosiasiyasının vitse-prezidenti qismində təşkilatın illik toplantılarında iştirak etmək məqsədilə Çində rəsmi səfərdə olan Ombudsman Səbinə Əliyeva Çin Xalq Respublikası Milli Nəzarət Komissiyasının dəvəti əsasında həmin qurumun rəhbərliyi ilə görüş keçirib.
Çin Xalq Respublikasının Mərkəzi Təftiş Komissiyası və Milli Nəzarət Komissiyasının sədr müavini Liu Xuexin, Daimi Komitənin üzvü Mu Hongyu və Komissiyanın rəhbər şəxslərinin iştirakı ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan və Çin arasında mövcud strateji əməkdaşlıq əlaqələri yüksək qiymətləndirilib və bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların olduğu bildirilib. Görüşdə insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirilən fəaliyyət və əldə olunan müsbət təcrübələr haqqında geniş məlumat verilib, birgə əməkdaşlıq istiqamətləri müzakirə olunub.
İkitərəfli və çoxtərəfli platformalarda geniş əməkdaşlıq imkanlarının olduğunu bildirən Ombudsman Səbinə Əliyeva iki qurum arasında mövcud dialoqun institutlararası əlaqələrin daha da inkişafına xidmət edəcəyini, qarşılıqlı məlumat və təcrübə mübadiləsinin, birgə maarifləndirmə tədbirlərinin insan hüquqlarının daha səmərəli müdafiəsinə mühüm töhfələr verəcəyini  vurğulayıb.
Görüşdə həmçinin Asiya Ombudsman Assosiasiyası çərçivəsində regional əməkdaşlığın gücləndirilməsinin, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində müsbət təcrübə mübadiləsinin və birgə layihələrin həyata keçirilməsinin xüsusi önəm kəsb etdiyi bildirilib.

The Ombudsman held a meeting with the leadership of the Central Commission for Discipline Inspection and the National Commission of Supervision of the People's Republic of China
09-09-2025 1544 dəfə oxunub
Ombudsman Sabina Aliyeva, who is on an official visit to China to participate in the Asian Ombudsman Association’s (AOA) annual meetings as vice president of the organization, held a meeting with the leadership of the China National Supervisory Commission (NSC) at the invitation of the commission.
Liu Xuexin, Deputy Secretary of China’s Central Commission for Discipline Inspection (CCDI) and Deputy Director of NSC, Mu Hongyu, Standing Committee Member, and the leaders of the Commission took part in the meeting.
The existing strategic cooperation between Azerbaijan and China was highly appreciated, and it was emphasized that there are broad opportunities for further development. During the meeting, the parties have discussed areas of joint cooperation and exchanged broad information on the activities carried out in the field of protection of human rights and freedoms, as well as the positive experiences.
Ombudsman Sabina Aliyeva, stating that for bilateral and multilateral cooperation broad opportunities exist, also said that the dialogue between the two institutions will serve for their further development and that mutual exchange of information, good experiences, and joint awareness-raising activities will make significant contributions to the more effective protection of human rights.
The importance of strengthening regional cooperation within the AOA framework, exchanging positive experiences of human rights protection, and implementing joint projects was also noted at the meeting.