Ombudsman Aparatının əməkdaşları “Uğura gedən yol əngəl tanımır” mövzusunda keçirilən tədbirdə iştirak ediblər
11-09-2025 1243 dəfə oxunub
Xətai rayonu, Heydər Əliyev adına istirahət parkının amfiteatr səhnəsində fərqli inkişaf xüsusiyyətlərinə malik olan uşaqların cəmiyyətə inteqrasiyasını dəstəkləmək, onların istedadlarını nümayiş etdirmək və ictimaiyyətin diqqətini inklüziv yanaşmaya yönəltmək məqsədilə “Uğura gedən yol əngəl tanımır” mövzusunda Bilik Günü tədbiri keçirilib.
Xətai Rayon İcra Hakimiyyəti, Bakı Şəhər Mədəniyyət Baş İdarəsi, Sosial Xidmətlər Agentliyi və “Koxlear İmplantlı Şəxslərə Sosial Yardım” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Ombudsman Aparatının Əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi sektorunun müdiri Aytən Tarverdiyeva və Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən Ombudsman Aparatının nümayəndəsi qeyd edib ki, dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biri sosial cəhətdən həssas qruplara, xüsusilə də əlilliyi olan şəxslərə dəstəyin gücləndirilməsidir. Bu kontekstdə ağır dərəcəli ikitərəfli sensonevral eşitmə azlığı olan uşaqlar üçün koxlear implantasiya əməliyyatlarının və ondan irəli gələn digər prosedurların İcbari Tibbi Sığortanın Xidmətlər Zərfi çərçivəsində ödənişsiz təqdim olunması xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Eşitmə və nitq qabiliyyəti məhdud şəxslərin təhsil, sağlamlıq, məşğulluq və ictimai həyata bərabər əsaslarla qoşulması istiqamətində görülən işlərin vacibliyi də diqqətə çatdırılıb. Bununla əlaqədar bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva bu sahədə qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı təkliflər irəli sürür, eyni zamanda hüquqi maarifləndirmə tədbirləri vasitəsilə cəmiyyətdə hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin inkişafına dəstək göstərir.
Tədbirin bədii hissəsində fərqli inkişaf xüsusiyyətlərinə malik olan uşaqlar istedadlarını nümayiş etdirib, təşkilatçılar və günün qəhrəmanları olan uşaqlar təltif olunublar, həmçinin onların əl işlərindən ibarət sərgiyə baxış keçirilib.

The staff members of the Ombudsman Office participated in the event “There are no barriers on the path to success”
11-09-2025 1119 dəfə oxunub
An event dedicated to the Knowledge Day was held on the amphitheater stage of the Heydar Aliyev Recreation Park in the Khatai district. The purpose of the event was to support the integration of children with different developmental characteristics into society, showcase their talents, and draw public attention to an inclusive approach.
The event, jointly organized by the Khatai District Executive Authority, Baku City Main Department of Culture, Social Services Agency, and the "Social Assistance to Persons with Cochlear Implants" Public Association, was attended by Ayten Tarverdiyeva, Head of the Unit for Protection of the PWD’s Rights of the Ombudsman Office, and Mugalib Mahmudov, Head of the Legal Education Unit.
Speaking at the event, a representative of the Ombudsman Office noted that one of the main priorities of state policy is to strengthen support for socially vulnerable groups, especially people with disabilities. The covering of cochlear implant surgery and other related procedures for children with severe to profound sensorineural hearing loss free of charge by the Compulsory Medical Insurance is of particular importance.
The importance of the work done to ensure equal access of persons with hearing and speech disabilities to education, health, employment, and public life was also highlighted. In this regard, the Ombudsman, Sabina Aliyeva, made recommendations  to improve the relevant legislation and, through legal awareness-raising activities, supports the development of legal thinking and legal culture in society.
In the event, children with different developmental milestones demonstrated their talents, the organizers and the children were awarded, and an exhibition of their handiwork was also reviewed.