Ombudsman Aparatı tərəfindən media subyektləri və jurnalistlər üçün informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı yeni maarifləndirici buklet təqdim edilib
25-09-2025 1247 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, 2015-ci il noyabrın 17-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Təhsil, Elm və Mədəniyyət Təşkilatı (UNESCO) 28 sentyabr tarixini Ümumdünya İnformasiya Əldə Etmək Azadlığı günü kimi elan etmişdir və 2025-ci ildə bütün dünyada bu əlamətdar günün elan olunmasının 10 illiyi qeyd edilir.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya Qanununa uyğun olaraq, Müvəkkil dövlət orqanlarının, bələdiyyələrin, publik hüquqi şəxslərin, onların vəzifəli şəxslərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirir.
2025-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasının qəbul edilməsinin 30-cu ildönümünün və Azərbaycan Mətbuatının 150 illik yubileyinin qeyd olunmasını nəzərə alaraq, Beynəlxalq İnformasiya Əldə Etmək Günü ərəfəsində Ombudsman Aparatı tərəfindən media subyektləri və jurnalistlər üçün informasiya əldə etmək hüququ ilə bağlı yeni “Media subyektləri və jurnalistlərin informasiya əldə etmək hüququ” adlı maarifləndirici buklet hazırlanmışdır.
Qeyd edilməlidir ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit olunmuş informasiya əldə etmək hüququnun təmini media subyektlərin və jurnalistlərin fəaliyyətində böyük əhəmiyyət kəsb edir. Buklet media nümayəndələri tərəfindən “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun müddəalarını dərindən öyrənilməsi, informasiya əldə etmək hüququnun həyata keçirilməsi, bu sahədə hüquqi biliklərinin artırılması, informasiya sahibləri və media nümayəndələri arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədi daşıyır.
Bukletdə informasiya əldə etmək hüququ, informasiya sahiblərinin vəzifələri, informasiya sorğusu, onun icra müddəti və imtina səbəbləri, Ombudsman tərəfindən informasiya əldə etmək hüququnun pozulmasına dair şikayətə baxılmasının xüsusiyyətləri və müvafiq protokol tərtib etmək səlahiyyətlərinə dair məlumatlar öz əksini tapmışdır.

The Ombudsman Office has introduced a new educational booklet for journalists and media outlets on the right of access to information
25-09-2025 1145 dəfə oxunub
UNESCO proclaimed 28 September as the International Day for Universal Access to Information on November 17, 2015. In 2025, the world marks the 10th anniversary of this important occasion.
Under the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, the Commissioner is responsible for monitoring how state authorities, municipalities, public legal entities, and their officials comply with the obligations set out in the Law on Access to Information.
In 2025, as Azerbaijan marks the 30th anniversary of its Constitution and the 150th anniversary of the national press, the Ombudsman Institution has issued a new booklet, “The Right of Media Entities and Journalists to Information,” ahead of this international day.
This must be noted that this right was enshrined in the Constitution and plays a vital role in the work of journalists and media outlets. The booklet aims to support media professionals in better understanding the Law on Access to Information, exercising this right effectively, improving their legal awareness, and fostering stronger cooperation between information holders and the media.
The booklet provides information on key topics, including the right of access to information, the responsibilities of information holders, procedures and deadlines for information requests, reasons for refusal, as well as how the Ombudsman reviews complaints about violations of this right and their authority to issue relevant protocols.