Ombudsman Səbinə Əliyeva Macarıstandakı Səfirliyimizin Anım Günü ilə əlaqədar keçirdiyi tədbirdə çıxış edib
26-09-2025 1210 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının Macarıstandakı Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Vətən müharibəsinin başlanmasının 5-ci ildönümü ilə əlaqədar 27 Sentyabr – Azərbaycan Respublikasında Anım Gününə həsr edilmiş onlayn konfrans keçirilib.
Konfransda ölkəmizin Macarıstanda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Tahir Tağızadə açılış nitqi ilə çıxış edib. Daha sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva, Azərbaycan-Macarıstan parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Əli Hüseynli və Macarıstan Milli Assambleyasının Azərbaycanla dostluq qrupunun rəhbəri Attila Tilki məruzələrlə çıxış ediblər.
Ombudsman Səbinə Əliyeva çıxışı zamanı 44 günlük Vətən müharibəsinin müasir Azərbaycan tarixində xüsusi əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayaraq, ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olmuş şəhidlərimizin əziz xatirəsini dərin hörmətlə anıb. Qeyd olunub ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında rəşadətli Ordumuzun tarixi ədalətin bərpası naminə nümayiş etdirdiyi qəhrəmanlıq xalqımız tərəfindən əbədi olaraq xatırlanacaqdır.
Ermənistan və Azərbaycan arasında uzun illər davam etmiş münaqişənin ağır nəticələrinə toxunan Ombudsman 2020-ci il 27 sentyabrda Ermənistanın beynəlxalq hüquq normalarını kobudcasına pozmaqla genişmiqyaslı hücuma başladığını, Azərbaycanın BMT Nizamnaməsinin 51-ci maddəsinə əsasən özünümüdafiə hüququnu həyata keçirərək əks-hücum əməliyyatına başladığını, nəticədə işğal altında olan torpaqların azad edilməsini tələb edən BMT qətnamələrinin də yerinə yetirildiyini bildirib.
Ombudsman Vətən müharibəsi zamanı Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində mülki əhalinin yaşadığı ərazilərin qadağan edilmiş silahlardan istifadə edilməklə hədəfə alındığını, nəticədə 100-ə yaxın şəxsin, o cümlədən 12 uşağın həlak olduğunu, 450-dən çox mülki şəxsin isə yaralandığını qeyd edib. Bununla da Ermənistanın beynəlxalq hüququn, o cümlədən beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinə açıq şəkildə hörmətsizlik nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Həmin dövrdə Ombudsman tərəfindən Naftalan, Tərtər, Gəncə, Bərdədə hücumlara məruz qalmış ərazilərdə faktaraşdırıcı missiyalar həyata keçirildiyi, zərərçəkən şəxslərlə görüşlər keçirildiyi, sənədləşdirilən faktların beynəlxalq ictimaiyyətə ünvanlanan geniş hesabatlarda öz əksini tapdığı qeyd edilib.
S.Əliyeva bildirib ki, Vətən müharibəsinin başlandığı gündən etibarən, eləcə də postmüharibə dövründə ümumilikdə Ombudsman tərəfindən insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən təşkilatlara 18 hesabat, 29 bəyanat, 82 müraciət göndərilmişdir.
Hazırda azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinin, habelə keçmiş məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıdışının böyük qurur hissi yaratdığı qeyd edilib.
Yekunda Ombudsman insan hüquqlarının təmini və müdafiəsi baxımından sülhün əvəzsiz rolunu qeyd edərək, iki ölkə arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının bütün regionda davamlı sülh və birgə yaşayışın təmininə, gələcək nəsillər üçün təhlükəsiz, nifrət və dözümsüzlüyün olmadığı bir mühitin formalaşmasına şərait yaradacağına inanımını ifadə edib.

Ombudsperson Sabina Aliyeva spoke at a memorial event hosted by Azerbaijan’s Embassy in Hungary
The Embassy of Azerbaijan in Hungary organized an online conference on 27 September, Memorial Day, to mark the 5th anniversary of the start of the Patriotic War
Tahir Taghizade, Azerbaijan’s Ambassador to Hungary made opening remarks at the conference. This was followed by addresses from Ombudsperson Sabina Aliyeva, Ali Huseynli, head of the Azerbaijan-Hungary Interparliamentary Working Group, and Attila Tilki, head of the Hungary-Azerbaijan Friendship Group in the Hungarian National Assembly.
In her remarks, Ombudsperson highlighted the importance of the 44-day Patriotic War in Azerbaijan’s modern history and honored the memory of the martyrs who gave their lives for the state’s territorial integrity. She stressed that, under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief, the heroism of the Azerbaijani Army in restoring historical justice will be eternally remembered by the people.
Speaking about the serious consequences of the prolonged Armenia-Azerbaijan conflict, the Ombudsperson noted that on 27 September, 2020, Armenia launched a large-scale attack in clear violation of international law. Azerbaijan, exercising its UN-recognized right to self-defense, conducted counter-offensive operations, which also led to the fulfillment of UN resolutions calling for the liberation of the occupied territories.
The Ombudsperson highlighted Armenian forces targeted civilian areas in Azerbaijan with banned weapons during the Second Karabakh War, causing nearly 100 deaths, including 12 children and injuring more than 450 civilians. She stressed that this constituted a clear violation of international law and humanitarian principles
It was reported that the Ombudsperson conducted fact-finding missions in Naftalan, Tartar, Ganja, and Barda, met with affected residents, and documented the findings in detailed reports shared with the international community.
The Ombudsperson noted that from the beginning of the Patriotic War and the post-war period, she submitted 18 reports, 29 statements, and 82 appeals to human rights organizations. She also highlighted that the extensive reconstruction in liberated Karabakh and Eastern Zangazur, along with the return of former IDPs to their homes, fills the nation with pride.
In conclusion, the Ombudsperson highlighted the vital role of peace in protecting human rights, expressing her belief that a peace agreement between the two countries would promote lasting regional stability and coexistence, fostering a safe and tolerant environment for future generations.