Səbinə Əliyeva Ukrayna Ombudsmanı ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Ukrayna Ali Radasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Dmitri Lubinets ilə görüşüb.
Görüşdə Ombudsman Səbinə Əliyeva qonağa Azərbaycan və Ukrayna arasında bütün sahələrdə səmərəli əməkdaşlıq əlaqələrinin, dostluq münasibətlərinin mövcud olduğunu bildirib.
İki ölkənin ombudsman təsisatları arasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi sahəsindəki əməkdaşlıq əlaqələrindən məmnunluq ifadə edilib, bu əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsinin zəruriliyi vurğulanıb.
Tərəflər müharibə şəraitində humanitar məsələlər, mülki əhalinin, o cümlədən qaçqınların və məcburi köçkünlərin hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində görülən işlər barədə də fikir mübadiləsi aparıblar.
Müvəkkil ölkəmizin uzun illər müharibədən əziyyət çəkdiyini, məcburi köçkün və qaçqın probleminin uzun illər Azərbaycanda aktual olduğunu, Ermənistanın Azərbaycana təcavüzü nəticəsində yüz minlərlə insanın öz dədə-baba yurdundan didərgin salındığını bildirib.
Ombudsman İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində otuzillik işğala son qoyularaq torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini, keçmiş məcburi köçkün soydaşlarımızın hüquqlarının bərpa olunduğunu, onların öz doğma torpaqlarına qayıdışı prosesinin həyata keçirildiyini qeyd edib.
Eyni zamanda, qonağa Ombudsman tərəfindən İkinci Qarabağ müharibəsi və postmüharibə dövründə həyata keçirilmiş faktaraşdırıcı missiyalar, eləcə də həmin missiyaların nəticələrinə əsaslanan hesabatlar barədə məlumat verilib.
Ukrayna Ali Radasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili Dmitri Lubinets öz növbəsində səmimi görüşə görə Ombudsman Səbinə Əliyevaya minnətdarlığını bildirib, Ukraynaya humanitar dəstəyinə, ukraynalı uşaqlara göstərilən diqqət və qayğıya görə Azərbaycan dövlətinə təşəkkür edib.
Görüşdə, həmçinin insan hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli müdafiəsi istiqamətində birgə əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.

Sabina Aliyeva received the Ombudsman of Ukraine
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, had meeeting with the Ukrainian Parliament Commissioner for Human Rights, Dmytro Lubinets.
At the meeting, Ombudsperson Sabina Aliyeva told the guest that there is fruitful cooperation and friendly relations between Azerbaijan and Ukraine in all areas of life.
The parties expressed their satisfaction with the mutual cooperation of the ombuds institutions of both countries in the protection of human rights and freedoms and emphasized the need to further develop this cooperation.
The parties also exchanged views on humanitarian issues in wartime and the work being done to protect the rights of the civilian population, including refugees and IDPs.
The Ombudsperson stated that Azerbaijan has suffered from war for many years, that the IDP and refugee problem has been relevant in our country for many years, that hundreds of thousands of people have been displaced from their ancestral homeland as a result of Armenia's military aggression against Azerbaijan.
The Ombudsperson noted the end of the thirty-year occupation as a result of the Second Karabakh War, the liberation of our territories from occupation, and the restoration of the rights of our former IDP compatriots, and the implementation of their return process to their native lands.
Furthermore, the guest was informed about the Ombudsperson’s fact-finding missions carried out  during the Second Karabakh War and the post-war period, as well as relevant reports.
In turn, the Parliament Ombudsman of Ukraine, Dmytro Lubinets, expressed his gratitude to Ombudsman Sabina Aliyeva for the sincere meeting and thanked the State of Azerbaijan for its humanitarian support to Ukraine and the attention and care shown to Ukrainian children.
The meeting also discussed the prospects for joint cooperation towards more effective protection of human rights and freedoms.