“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində növbəti hüquqi-maarifləndirici tədbir Gədəbəydə keçirilib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Qərb Regional Mərkəzinin və Gədəbəy rayon İcra Hakimiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Gədəbəy şəhəri 1 saylı tam orta məktəbdə rayon polis şöbəsinin əməkdaşlarının, müəllimlərin və şagirdlərin iştirakı ilə “Uşaqların zərərli informasiyalardan qorunması” mövzusunda hüquqi-maarifləndirici tədbir keçirilib.
Tədbirdə çıxış edən Regional Mərkəzin rəhbəri Səbuhi Abbasov uşaq hüquqlarının müdafiəsinin Müvəkkilin daim diqqət mərkəzində olduğunu bildirib, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi fəaliyyəti, eləcə də Ombudsmanın “916” Çağrı Mərkəzi barədə ətraflı məlumat verib.
Eyni zamanda, iştirakçılar BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında Konvensiya”sı, “Uşaq hüquqları haqqında” və “Uşaqların zərərli informasiyadan qorunması haqqında” qanunların müddəaları barədə məlumatlandırılıb, uşaqların fiziki və ya psixi sağlamlığına mənfi təsir göstərən zərərli informasiyalardan qorunmalarının əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb, şagirdlərin sualları cavablandırılıb.

The next legal awareness event was held in Gadabay during “Child Rights Month”
The Ombudsman’s West Regional Center, in collaboration with the Gadabay District Executive Authority, held a legal awareness event during the “Child Rights Month” in Gadabay city. The event was organized in the secondary school No. 1, and it was dedicated to the “Protection of children against harmful information.” The event was organized for police officers, teachers, and students.
During the event, Sabuhi Abbasov, head of the Regional Center, highlighted that protecting children's rights is a top priority for the Ombudsman. He also talked about her work in this area, including the '916' Call Center
Furthermore, the participants were informed about the provisions of the CRC and the laws “On Protection of the Rights of the Child” and “On Protection of Children Against Harmful Information.” They also highlighted the importance of protecting children from harmful information that may negatively influence their physical or mental health. The child participants’ questions were answered.