Ombudsman Aparatında Zəfər Günü ilə bağlı tədbir təşkil olunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatında 8 Noyabr – Zəfər Günü ilə bağlı tədbir təşkil olunub.
Tədbirdən əvvəl Ombudsman Səbinə Əliyeva və Aparatın kollektivi Hərbi Memorial Kompleksini ziyarət edərək, şəhidlərin əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Ombudsman Səbinə Əliyeva xalqımızın birlik, iradə və yenilməzliyinin rəmzi olan 8 noyabr tarixinin hər bir azərbaycanlının yaddaşına əbədi həkk olunduğunu bildirib.
Müvəkkil Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi, Ordumuzun qəhrəmanlığı və xalqımızın sarsılmaz birliyi sayəsində Vətən müharibəsində əldə edilmiş şanlı Zəfər nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad olunduğunu, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa edildiyini diqqətə çatdırıb. O, Böyük Qayıdış proqramı çərçivəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə bərpa-quruculuq layihələrinin uğurla həyata keçirildiyini və keçmiş məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıdışının təmin olunduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva müharibə və postmüharibə dövründə Ermənistan silahlı qüvvələrinin mülki əhaliyə qarşı törətdiyi müharibə cinayətlərinin araşdırılması ilə bağlı Ombudsman tərəfindən faktaraşdırıcı missiyaların həyata keçirildiyini, həmin missiyaların nəticələri əsasında hazırlanmış hesabat, bəyanat və müraciətlərin beynəlxalq təşkilatlara təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb. Müvəkkil təsisatın işğaldan azad olunmuş ərazilərdə insan hüquqlarının təmininə, sosial rifahın bərpasına yönəlmiş təşəbbüsləri davam etdirdiyini bildirib.
Daha sonra “Zəfər” Şəhid ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Alizadə Zəfər Gününün xalqımızın birlik və qəhrəmanlıq rəmzi kimi gələcək nəsillərə örnək olduğunu qeyd edib, şəhid ailələrinə göstərilən diqqət və qayğının dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıb.
İkinci Qarabağ müharibəsinin iştirakçısı Mobil Əhmədzadə Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Rəşadətli Azərbaycan Ordusunun göstərdiyi şücaətdən, müharibə iştirakçılarına və veteranlara dövlət tərəfindən nümayiş olunan diqqət və qayğıdan, Vətən müharibəsi dövründə Ombudsmanın hərbi qulluqçuların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyətdən danışıb.
Ombudsman Aparatının əməkdaşı, Vətən müharibəsinin iştirakçısı Samir Quliyev əldə olunan şanlı Zəfərin Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında qalib Ordumuzun fədakarlığı, xalqımızın birliyi sayəsində mümkün olduğunu bildirib.
Tədbir zamanı “Zəfər” Şəhid ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Alizadə və Ombudsman Aparatının bir qrup əməkdaşı Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının 20 illiyi (2002-2022)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub.

The Office of the Ombudsperson hosted an event dedicated to Victory Day
The Office of the Ombudsperson hosted an event dedicated to the Victory Day celebration on 8 November.
Ombudsperson Sabina Aliyeva and the office staff visited the Military Memorial Complex prior to the event and paid tribute to the martyrs.
In her opening remarks, the Ombudsman said that this date would always be etched in every Azerbaijani’s memory as a symbol of our people’s unity, will, and invincibility.
According to the Ombudsman, the victory was achieved by the leadership of the Supreme Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev, the heroism of our army and the solidarity of our people. As a result we freed our lands were from occupation, and restored the territorial integrity and sovereignty of our state. She noted that as a part of the Great Return program, reconstruction works were successfully implemented in those areas, and the return of former IDPs to their homes was ensured.
The Ombudsman said that fact-finding missions to investigate war crimes committed by Armenia during the war and post-war period were conducted, and the mission reports, the relevant statements, and international appeals were submitted to corresponding international organizations. It was noted that the ombuds institution’s initiatives to ensure human rights and improve social welfare in the liberated territories.
Then, during her speech, Sevinj Alizadeh, Chairwoman of the "Zafar" Martyr Families Support Public Union, noted that the state prioritizes providing care to the families of martyrs as part of its policy.
Mobil Ahmadzadeh, the war participant, also spoke about the bravery of the Azerbaijan Army under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief and the Ombudsperson’s activities to protect the rights of military personnel, war participants, and veterans during the Patriotic War.
Samir Guliyev, an employee of the Office and a war participant, said that the glorious victory achieved was possible thanks to the dedication of our victorious army under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief and the unity of our people.
During the event, Sabina Aliyeva awarded Sevinj Alizadeh and some staff members the jubilee medal of the 20th Anniversary of the Establishment of the Ombuds office.