“Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Dillər Universitetində “Zəfərdən Gələcəyə: Uşaqları Qorumaq, Dəyərləri Yaşatmaq” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
07-11-2025 988 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın elan etdiyi “Uşaq Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Azərbaycan Dillər Universitetində “Zəfərdən Gələcəyə: Uşaqları Qorumaq, Dəyərləri Yaşatmaq” mövzusunda dəyirmi masa təşkil olunub.
Tədbirdə Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov “Uşaq Hüquqları Aylığı – gələcəyin qorunması naminə bir çağırış” mövzusunda çıxış edib, Azərbaycan Ombudsmanının uşaq hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib, uşaqların hüquq və azadlıqlarının təminində maarifləndirmə işinin önəmini vurğulayıb.
M.Mahmudov, həmçinin Ombudsmana müraciət üsullarından bəhs edib, o cümlədən müraciətlərin 24/7 rejimində fəaliyyət göstərən “916” Çağrı Mərkəzi vasitəsilə də qəbul edildiyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə mövzu üzrə müzakirələr aparılıb, tələbələri, müəllimləri və təhsil nümayəndələrini maraqlandıran suallar ətraflı cavablandırılıb.

The Azerbaijan University of Languages organized a roundtable discussion on the subject of "From Victory to the Future: Protecting Children, Preserving Values" during the "Child Rights Month"
07-11-2025 896 dəfə oxunub
The Azerbaijan University of Languages organized a roundtable discussion titled “From Victory to the Future: Protecting Children, Preserving Values” as part of Child Rights Month, announced by Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan.
At the event, Muqalib Mahmudov, Head of the Legal Education Unit of the Ombudsman Office, spoke on the topic “Child Rights Month – A Call to Protect the Future.” Underlining the importance of education in upholding children’s freedoms and rights, the speaker briefed about the efforts undertaken by the Azerbaijani Ombudsperson to protect children’s rights.
Informing citizens about application procedures, M. Mahmudov noted that they can contact the Ombudsman at any time via the 24/7 “916” Call Center.
The event included lively discussions and detailed responses to questions from teachers, students, and education representatives.