Ombudsman “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” Qanun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib
07-11-2025 1161 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Milli Məclisdə “Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsi haqqında” Qanun layihəsinin müzakirəsində iştirak edib.
Müvəkkil 8 Noyabr – Zəfər Günü ərəfəsində keçirilən müzakirələrdə çıxışı zamanı Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi nəticəsində ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam bərpa edildiyini bildirib. O, uğurla həyata keçirilən Böyük Qayıdış proqramının otuz ildən çox doğma yurdlarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın təhlükəsiz qayıdışına və pozulmuş fundamental hüquqlarının bərpa olunmasına xidmət etdiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Ombudsman insan hüquq və azadlıqlarının təmini sahəsində səmərəliliyin daha da artırılması məqsədilə növbəti ilin dövlət büdcəsi üçün bir sıra təkliflərlə çıxış edib.
Müvəkkil şəkərli diabet xəstəliyinə tutulmuş şəxslərin insulin və digər şəkərsalıcı dərman preparatları, inyeksiya və özünənəzarət vasitələri ilə təminatının gücləndirilməsini təklif edib.
Eyni zamanda, xarici ölkələrin təcrübəsi də nəzərə alınmaqla, ictimai nəqliyyatda təqaüdçülərə, əlilliyi olan şəxslərə, şagird və tələbələrə münasibətdə güzəştlərin tətbiq edilməsi təklif olunub.
Səbinə Əliyeva ölkəmizdə orta təhsilin icbari olduğunu və tədris proqramlarında dərsliklərlə yanaşı, digər çalışma və köməkçi vəsaitlərdən komplekt şəkildə istifadənin nəzərdə tutulduğunu diqqətə alaraq, şagirdlərə həmin vəsaitlərin dövlət hesabına verilməsinin, həmçinin orta məktəblərdə şagird sayına uyğun müəyyən edilən mövcud psixoloq ştatlarının artırılmasının zəruriliyini diqqətə çatdırıb.
Qeyd olunan təkliflərlə yanaşı, Ombudsdman hərbi qulluqçuların sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədilə onlara ərzaq üçün ödənilən aylıq pul kompensasiyasının məbləğinin “minimum istehlak səbətinin tərkibi”ndəki ərzaq məhsullarının aylıq dəyərinə uyğunlaşdırılmasına, müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının uşaqlarına ödənilən müavinətin məbləğinin ölkə üzrə uşaqlar üçün müəyyən edilmiş yaşayış minimumuna uyğunlaşdırılmasına da ehtiyac olduğunu qeyd edib.
Səbinə Əliyeva, həmçinin Ombudsman haqqında Konstitusiya Qanununa edilən əlavə və dəyişikliklərlə Müvəkkilə yeni səlahiyyətlərin verilməsini, həmçinin dövrün yeni çağırışlarını nəzərə alaraq, Ombudsman Aparatının kadr və maddi bazasının gücləndirilməsi və müasir texnologiyaların tətbiqi üçün əlavə maliyyə dəstəyinin verilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman participated in the discussion of the draft law "On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026"
07-11-2025 1162 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, took part in the Parliament's discussion of the draft law "On the State Budget of the Republic of Azerbaijan for 2026".
In her speech during discussions held on the eve of November 8, Victory Day, the Ombudsman said that our state's territorial integrity and sovereignty were completely restored as a result of the liberation of our lands from occupation under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. She underlined that the effective implementation of the Great Return Program, allowed our compatriots who had been displaced from their homelands for over thirty years to return safely and have their infringed fundamental rights restored.
Then, in order to further boost effectiveness in the area of guaranteeing human rights and freedoms, the Ombudsperson proposed several recommendations for the state budget for the upcoming year.
The Ombudsperson emphasized the need to improve access to insulin, diabetes treatments, and self-monitoring equipment.
A proposal was made to provide public transport discounts for students, senior citizens, and people with disabilities, considering international best practices learned.
Given that secondary education is compulsory in Azerbaijan and that the curriculum includes also auxiliary materials along with textbooks, the Ombudsperson recommended providing these materials to students at state expense as well as increasing the number of psychologists on staff based on the number of students in secondary schools.
In this light, the Ombudsperson pointed out that to improve social protection for military servicemen, the monthly food compensation should be adjusted to the monthly cost of food items in the "minimum consumer basket." Furthermore, the allowance for children of active military servicemen should be adjusted to the subsistence minimum set for children nationwide.
The Ombudsperson underscored the need for increased funding to strengthen the Ombudsman Office’s human and material foundation and introduce modern technologies, in light of the Commissioner’s new powers under the amended Constitutional Law and today’s evolving challenges.