15-11-2025 1196 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Serbiya Respublikasında Vətəndaşların Müdafiəçisi təsisatının yaradılmasının iyirmiillik yubileyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransda iştirak edib.
Xarici ölkələrin ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının, beynəlxalq təşkilatların rəhbər və nümayəndələrinin, beynəlxalq ekspertlərin və elm xadimlərinin də qatıldığı tədbirdə çıxış edən Səbinə Əliyeva Serbiya Ombudsmanını və təsisatın kollektivini əlamətdar yubiley münasibətilə təbrik edib, insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsindəki fəaliyyətlərində yeni uğurlar arzulayıb.
Müvəkkil ombudsman təsisatlarının insan hüquqlarının təminində effektiv mexanizm kimi mühüm rol oynadığını qeyd edərək, bu istiqamətdə həyata keçirdiyi fəaliyyət barədə geniş məlumat verib.
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Konstitusiya Qanununa edilmiş son dəyişikliklərə toxunan Ombudsman bərabərlik hüququnun təmin edilməsi, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, uşaq hüquqlarının, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və digər sahələrdə mandatının genişləndirildiyini vurğulayıb. O, qanunvericiliyə edilən dəyişikliklərin Müvəkkilin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsinə və insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin effektivliyinin artırılmasına yönəldiyini qeyd edib.
Beynəlxalq təşkilatlarla, habelə ombudsman və milli insan hüquqları təsisatları ilə əməkdaşlığın mühüm əhəmiyyət daşıdığını bildirən Səbinə Əliyeva Azərbaycan və Serbiyanın ombudsman təsisatları arasında mövcud sıx əlaqələri xüsusi vurğulayıb. Müvəkkil cari ildə Bakıda keçirilmiş Ombudsmanların Beynəlxalq Simpoziumu çərçivəsində iki qurum arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanmasını iki qurum arasındakı əməkdaşlıq əlaqələrini daha da gücləndirdiyini qeyd edib.

The Azerbaijani Ombudsman participated in the international scientific conference in Serbia
Sabina Aliyeva, the Human Rights Commissioner of Azerbaijan, participated in an international scientific conference held on the occasion of the twentieth anniversary of the establishment of the ombuds institution in Serbia.
The event had brought together ombudsmen and representatives of national human rights institutions from foreign countries, leaders and delegates of international organizations, international experts, and scholars. At her speech, the Azerbaijani Ombudsman congratulated her Serbian colleague and the staff on the occasion of their anniversary and wished success in their future endeavors to protect human rights.
The Azerbaijani Ombudsman provided detailed information about the relevant activities, emphasizing the significant role of ombuds institutions as effective human rights mechanisms.
Speaking about the last amendments to the Constitutional Law on the Ombudsman of Azerbaijan, the Ombudsman underlined her extended mandate to ensure equality and prevent discrimination and protect children’s and PWDs rights, etc. She also emphasized the purpose of these changes was to strengthen the Ombudsperson’s work and make it effective in protecting human rights and freedoms.
Underscoring the importance of maintaining effective and strong cooperation with international organizations, ombudspersons, and NHRIs, Sabina Aliyeva underlined the strong collaborative relations between the ombudspersons of Azerbaijan and Serbia. The Ombudsman expressed her satisfaction in recalling an MoU between these two institutions signed earlier this year during the International Symposium of Ombudspersons held in Baku.