Ombudsman Cenevrədə BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları Forumunda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İsveçrənin Cenevrə şəhərində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) Biznes və İnsan Hüquqları Forumunda iştirak edib.
Müvəkkil forum zamanı müzakirələrdə ölkəmizdə biznesin inkişafı və sahibkarlığın dəstəklənməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər, biznes və insan hüquqları sahəsində görülən işlər barədə ətraflı məlumat verib.
Ombudsman işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə mina probleminin davam etdiyini, bu məsələnin bölgənin inkişafına, həmçinin insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinə ciddi maneə yaratdığını bildirib. Səbinə Əliyeva həmin ərazilərdə Ombudsman təsisatı tərəfindən müntəzəm olaraq monitorinqlərin aparıldığını və monitorinqlərin nəticələri barədə müvafiq beynəlxalq təşkilatlara məlumatların təqdim edildiyini diqqətə çatdırıb.
Ombudsman, eyni zamanda, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə məsuliyyətli biznes fəaliyyətinin, sosial-iqtisadi həyatın bərpası məqsədilə torpaqlarımızın minalardan təmizlənməsində dəstək göstərilməsinin mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Forum çərçivəsində Ombudsman Səbinə Əliyeva BMT-nin Biznes və insan hüquqları üzrə İşçi Qrupunun sədri Pichamon Yeophantong ilə görüşüb. Görüş zamanı Səbinə Əliyeva Ombudsman təsisatı tərəfindən Azərbaycanda biznes və insan hüquqları sahəsində hazırlanmış milli qiymətləndirmə sənədi barədə məlumat verib, həmçinin gələcək əməkdaşlığın perspektivləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

The Ombudsman participated in the UN Business and Human Rights Forum in Geneva
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, took part in the United Nations Forum on Business and Human Rights held in Geneva, Switzerland.
During the Forum, the Ombudsman provided detailed information on the measures implemented in Azerbaijan to promote business development and support entrepreneurship, as well as the ongoing efforts in the area of business and human rights.
The Ombudsman noted that the landmine threat continues to pose a serious challenge in the liberated territories, hindering the region’s development as well as the protection of human rights and freedoms. Sabina Aliyeva emphasized that the Ombudsman Institution conducts regular monitoring missions in these areas and consistently submits the findings to the relevant international organizations.
The Ombudsman also pointed out the importance of supporting demining efforts in the territories liberated from occupation, noting that such assistance is essential for restoring socio-economic life and promoting responsible business activities in these areas.
On the sidelines of the Forum, Ombudsman Sabina Aliyeva met with Pichamon Yeophantong, Chairperson of the UN Working Group on Business and Human Rights. During the meeting, Ms. Aliyeva briefed her on the national assessment document prepared by the Ombudsman Institution on business and human rights in Azerbaijan. The sides also exchanged views on prospects for future cooperation.