Ombudsman Aparatının nümayəndəsi ADU-da tələbələrin təcrübəyə hazırlığına həsr olunmuş görüşdə iştirak edib
27-11-2025 1039 dəfə oxunub
Azərbaycan Dillər Universitetində (ADU) tələbələrin təcrübəyə hazırlanması və onların əmək bazarına uğurlu inteqrasiyasına dəstək məqsədilə “Tələbələrin təcrübəyə hazırlığı və əmək bazarı nümayəndələri ilə görüş: tövsiyələr, təlimatlar və təkliflər” adlı tədbir təşkil edilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov tədbirdə “ADU-nun Beynəlxalq münasibətlər, regionşünaslıq və tərcümə ixtisaslarını bitirən məzunların əmək bazarında yeri və rolu” mövzusunda çıxış edərək, Ombudsman Aparatında tələbələr üçün yaradılan təcrübə imkanları, burada qazanılan praktiki bilik və vərdişlərin gələcək peşəkar fəaliyyətə təsiri, eləcə də müvafiq dövlət qurumlarında işə qəbul prosesində tələb olunan əsas kompetensiyalar haqqında ətraflı məlumat verib.
Eyni zamanda, Ombudsmanın dövlət orqanları, bələdiyyələr və digər qurumlar, onların vəzifəli şəxsləri tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, habelə  insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması istiqamətində həyata keçirdiyi çoxşaxəli fəaliyyəti, o cümlədən beynəlxalq təşkilatlar, milli insan hüquqları və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlıq sahəsində təqdim olunan məlumatların tələbələrin hüquq düşüncəsinin və hüquq mədəniyyətinin yüksəldilməsinə mühüm töhfə verdiyi vurğulanıb.

Ombudsman Office Representative Attends Internship Prep Meeting at Azerbaijan University of Languages
27-11-2025 1040 dəfə oxunub
The Azerbaijan University of Languages (AUL) hosted an Internship Prep Meeting, titled Preparing Students for Internships and Meeting with Labor Market Representatives: Recommendations, Guidelines, and Proposals,” in order to support students’ internship readiness and their successful integration into the labor market.
Mugalib Mahmudov, Head of the Legal Education of the Office of Ombudsperson of Azerbaijan, spoke about the role of AUL International Relations, regional studies, and translation in the labor market. The attendees were informed about the internship opportunities with the Ombudsman, the impact of the practical knowledge and skills on future professional careers, and the key competencies required for recruitment to relevant state institutions.
He also emphasized that the Ombudsman’s comprehensive activities to restore human rights and freedoms violated by state bodies, municipalities, and other institutions and their officials, as well as to prevent further violations, play an important role in enhancing students’ legal awareness and legal culture. It was noted that the information presented on cooperation with international organizations, national human rights institutions, and civil society organizations contributes significantly to this process.