“Hüquqlarınla parla!” layihəsi çərçivəsində məktəblilərin iştirakı ilə təlimlər keçirilib
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatı, Elm və Təhsil Nazirliyi, Səhiyyə Nazirliyi, Daxili İşlər Nazirliyi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyi, Səhiyyə Nazirliyinin İctimai Səhiyyə və İslahatlar Mərkəzi, "Regional İnkişaf" İctimai Birliyi, Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Təşkilatları Assosiasiyasının təşkilatçılığı, “Nar” şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə icra edilən “Hüquqlarınla parla!” layihəsi çərçivəsində məktəblilərin iştirakı ilə onlayn maarifləndirmə təlimləri təşkil olunub.
Layihə çərçivəsində keçirilən tədbirlərdə təlimçi qismində iştirak edən Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun böyük məsləhətçisi Azər İsalı şagirdlərə hüquq və vəzifələri, BMT-nin “Uşaq hüquqları haqqında” Konvensiyasının əsas müddəaları, uşaqların müdafiə mexanizmlərinə çıxış imkanları, zorakılıq və onun formaları, erkən evlilik, məcburi əmək və digər hüquq pozuntularının mahiyyəti və onların hüquqi nəticələri, həmçinin Ombudsmanın uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə geniş məlumat verib.
Bir sıra dövlət və əlaqədar qurumların nümayəndələrinin təlimçi qismində çıxış etdiyi interaktiv təlimlərdən Bakı şəhərinin 30 ümumtəhsil məktəbini əhatə etməklə ümumilikdə 550 şagird yararlanıb. Hər bir təlimin sonunda onlayn test formatında təlimləri əhatə edən mövzular üzrə şagirdlərin bilikləri qiymətləndirilib. Nəticələrə uyğun olaraq ən yüksək bal toplayan şagirdlərin sertifikatla mükafatlandırılması nəzərdə tutulur.

"Shine with Your Rights!" project runs trainings for schoolchildren
Various public and private institutions, such as the Parliament, the Ombusdman Institution, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Health, the Ministry of Internal Affairs, the State Committee for Family, Women and Children's Issues, the MLSPP Social Services Agency, the Ministry of Health’s Public Health and Reforms Center, as well as "Regional Development" PU, the Association of Cybersecurity Organizations of Azerbaijan organized trainings.
These trainings are held as part of the "Shine with Your Rights!" project and financially supported by the "Nar" company.
This online training was run by Azer Isali, senior advisor at the Child Rights Protection Unit of the Ombudsman Institution. He informed the small trainees about their rights and duties, explained to them the CRC articles, and on how to reach child protection mechanisms. The school-aged trainees were also briefed on violence and its forms, early marriage, forced labor, and other violations of rights and their legal consequences. The trainer shared insights on the Ombudsman's activities in the field of child rights protection.
A total of 550 students from 30 secondary schools in Baku benefited from these interactive trainings, where representatives of a number of state and related organizations acted as trainers. At the end of each training, students' knowledge on the topics covered by the trainings was assessed in an online test format. According to the results, it is planned to award certificates to students who score the highest points.