Ombudsman Aparatının nümayəndələri Cenevrədə BMT-nin İrqi ayrıseçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Komitəsinin 116-cı Sessiyasında iştirak ediblər
06-12-2025 1127 dəfə oxunub
Bu günlərdə Cenevrədə BMT-nin İrqi ayrı-seçkiliyin ləğv edilməsi üzrə Komitəsinin “İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında Beynəlxalq Konvensiya”nın 60 illiyinə həsr edilmiş 116-cı sessiyası keçirilib. Açılış zamanı iştirak edən BMT qurumlarının, eləcə də digər beynəlxalq və regional təşkilatların, o cümlədən milli insan hüquqları təsisatlarının nümayəndələri, xüsusi məruzəçilər müxtəlif bəyanatlarla çıxış ediblər.
Yüksək səviyyəli tədbirin 1-ci və 3-cü panel sessiyaları zamanı Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Aparat rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə və Aparatın İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin müdir müavini, Bərabərlik hüququnun təmini sektorunun müdiri Cavidan Qorçiyev gündəliyə uyğun müvafiq çıxışlar ediblər.
Azərbaycan Ombudsmanın müvafiq Konvensiyanın implementasiyası sahəsində gördüyü işlər, bərabərlik hüququnun təmini və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması sahəsində həyata keçirdiyi tədbirlər, bu sahəyə gətirdiyi yeniliklər barədə məlumat verilib, ölkədə müvafiq sahə üzrə formalaşmış müsbət təcrübələr bölüşülüb.
Aparatın nümayəndələri Ombudsmanın bu sahədə gələcək  fəaliyyət istiqamətləri ilə bağlı fikirlərini bölüşüb, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması üzrə hüquq müdafiə mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi və əməkdaşlıqla bağlı təklifləri diqqətə çatdırıblar.
Sessiya çərçivəsində sözügedən Komitənin sədri və komitə üzvləri, müxtəlif beynəlxalq təşkilatların və milli insan hüquqları təsisatlarının nümayəndələri ilə keçirilmiş görüşlərdə milli insan hüquqları təsisatı olaraq, Azərbaycan Ombudsmanının bu sahədə gördüyü işlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Bu fəaliyyət istiqamətinə uyğun yaradılmış müvafiq struktur bölmənin və  müstəqil monitorinq mexanizminin funksiyalarının həyata keçirilməsi məqsədilə Müvəkkilin Aparatında yaradılmış monitorinq qruplarının fəaliyyətindən, Ombudsmanın bu sahədə hazırladığı hesabatlardan danışılıb və nüsxələri təqdim olunub.

The Ombudsman Office representatives participated in the CERD 116th Session held in Geneva
The UN Committee on the Elimination of Racial Discrimination held its 116th session in Geneva, dedicating it to the 60th anniversary of CERD. In the opening session, representatives of UN agencies, international and regional organizations, NHRIs, and special rapporteurs made various statements.
During the 1st and 3rd panel sessions of the High-Level Commemoration Event, Rashid Rumzada, Deputy Head of the Ombudsman Office of Azerbaijan, and Javidan Gorchiyev, Deputy Head of the Torture Prevention Department of the Office, and Head of the Equality Unit, made speeches tailored to the agenda.
The participants were informed about anti-discrimination and equality initiatives and the innovative approaches by the Azerbaijani Ombudsman in the implementation of the relevant Convention, and good practices of the country in the relevant field were shared.
Representatives of the Azerbaijan NHRI shared their views on the Ombudsman's future activities in this area and brought to attention proposals for improving human rights protection mechanisms and cooperation to prevent discrimination.
During the session, the chairman and members of the committee, representatives of various international organizations, and NHRIs held meetings, where views on the work of the Azerbaijan Ombudsman in this area as an NHRI were exchanged.
The Ombudsman’s representatives also reported on the activities of the Monitoring Groups established in the Office to implement the functions of the relevant structural unit and the independent monitoring mechanism established in accordance with this direction of activity were discussed, as well as the copies of the relevant reports were presented.