Ombudsman Səbinə Əliyeva Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Bakıda keçirilmiş “Azərbaycanda dövlət-din münasibətlərinin konstitusion prinsipləri: dünyəvilik və vicdan azadlığı” mövzusunda Azərbaycan Din Xadimlərinin II Forumunda iştirak edib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən Müvəkkil respublikamızın ayrı-ayrı millətlərin və konfessiyaların nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq və qarşılıqlı anlaşma şəraitində yaşadığı ölkə kimi tanındığını qeyd edib.
Ombudsman Azərbaycanda dövlət və din münasibətlərinin əsasının konstitusion səviyyədə təsbit edildiyini, bütün dini etiqadların qanun qarşısında bərabər olması, hər kəsin vicdan azadlığına malik olması kimi normaların Konstitusiyamızda öz əksini tapdığını diqqətə çatdırıb.
Cari ildə Vətən müharibəsində qazanılmış şanlı Zəfərin 5-ci ildönümünün qeyd edildiyini bildirən Səbinə Əliyeva torpaqlarımızın otuz ilə yaxın davam etmiş işğalı dövründə digər infrastruktur obyektləri ilə yanaşı, azərbaycanlılara məxsus olan dini abidələrin və qəbiristanlıqların da dağıdıldığını, təhqirə məruz qaldığını və bu ərazilərdə kütləvi şəkildə minaların basdırıldığını söyləyib.
Səbinə Əliyeva Ombudsman tərəfindən məscidlərin, dini abidələrin və qəbiristanlıqların vandalizm aktlarına məruz qalmasını özündə əks etdirən faktlar barədə hesabatların hazırlandığını və dünya ictimaiyyətinin, o cümlədən müxtəlif dini icma və konfessiyaların diqqətinə çatdırıldığını qeyd edib.
Müvəkkil Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən hazırda dağıdılmış məscidlərin və digər dini abidələrin yenidən qurularaq istifadəyə verilməsinə böyük diqqət ayrıldığını bildirib. Ombudsman, eyni zamanda, Azərbaycanın dünyada humanitar təşəbbüslər, dini abidələrin inşasına göstərdiyi dəstəklə tanınmasında Heydər Əliyev Fondunun xüsusi rolunun olduğunu diqqətə çatdırıb.

The Ombudsman Sabina Aliyeva spoke at the Second Forum of Azerbaijani Religious Figures
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, spoke at the Second Forum of Azerbaijani Religious Figures titled “Constitutional principles of state-religion relations in Azerbaijan: secularism and freedom of conscience.”
Delivering the opening speech, the Ombudsman noted our country is recognized as a place where representatives of different nations and confessions coexist in peace, tranquility and mutual understanding.
The Ombudsman emphasized that the grassroots of state and religion relations are enshrined at the constitutional level in Azerbaijan, all religions are equal before the law, and that every person is entitled to freedom of conscience under the constitution of the country.
Recalling the fifth anniversary of the victory in the Patriotic War, marked in the present year, Sabina Aliyeva stated that during three decades of occupation of our lands, religious sites and cemeteries belonging to Azerbaijanis, along with other infrastructure have been destroyed and desecrated. In addition, these areas have been heavily contaminated with landmines.
Sabina Aliyeva said that reports providing facts about vandalism against mosques, religious sites, and cemeteries have been prepared and brought to the attention of the global community, including different religious associations and confessions, by the Ombudsman. She further stated that great attention is currently being paid by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva to the reconstruction and reopening of destroyed mosques and other religious monuments. The Ombudsman, at the same time, stressed the special role that the Heydar Aliyev Foundation plays in the endorsement of humanitarian initiatives at the global level and the construction of religious monuments.