Məktəblərdə mübahisələrin həllində mediasiyanın roluna dair görüşlər keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin və Mediasiya Şurasının dəstəyi ilə Bakı şəhəri 62 nömrəli məktəb-liseydə, Sabir Abbasov adına 117 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbində və Füzuli Gözəlov adına 124 nömrəli tam orta ümumtəhsil məktəbində mübahisələrin həllində mediasiyanın roluna həsr olunmuş silsilə tədbirlər keçirilib.
Mediasiya Şurasının, Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin, məktəb rəhbərliyinin, habelə müəllim və şagirdlərin iştirakı ilə keçirilən tədbirlərdə Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları Azər İsalı və İlahə Əfqanlı çıxış edərək, təhsil müəssisələrində uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi, bullinqlə mübarizə, bu sahədə preventiv və dəstəkləyici mexanizmin tətbiqi, uşaqlar arasında sağlam ünsiyyətin təşviqi, habelə uşaq hüquqlarının səmərəli təmininə yönəlmiş məsələlərlə bağlı Müvəkkil tərəfindən görülən işlər və irəli sürülən təkliflər diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə “Həmyaşıd mediasiyası: Barış və dialoqun bələdçisi” kitabının təqdimat mərasimi keçirilib, həmçinin mövzu üzrə fikir mübadilələri aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Meetings on the role of mediation in the resolution of disputes were held at secondary schools
A range of events about the role of mediation in the resolution of disputes were held at secondary schools No. 62 School-lyceum, No. 117 named after Sabir Abbasov and No. 124 named after Fuzuli Gozalov, located in Baku. The Ministry of Science and Education and the Council of Mediation supported these events.
The events were attended by the Mediation Council, the Baku City Education Department, the administration of the relevant secondary schools, teachers and pupils. The events were run by the staff members of the Ombudsman institution, Azer Isali and Ilaha Afganli. The information about the Ombudsman’s activities regarding the protection of children from violence, combating bullying, the use of preventive and suportive mechanisms in educational facilities, the promotion of healthy communication among children, and the other issues in relation to the effective protection of children’s rights was provided.
The recommendations made were also brought to the attention of the participants.
A presentation ceremony of the guide “Peer to Peer Mediation: Guide to Peace and Dialogue” was organized. The discussions around the topic were held, where the questions raised by the participants were answered.