Ombudsman 2025-ci il üzrə məruzəsini təqdim edib
“Azərbaycan Respublikasının İnsan hüquqları üzrə müvəkkili (ombudsman) haqqında” Azərbaycan Respublikası Konstitusiya Qanununun 14-cü maddəsinə uyğun olaraq, Ombudsmanın Azərbaycan Respublikasında insan hüquqlarının qorunması haqqında 2025-ci il üzrə məruzəsi hazırlanıb.
Cari il bitdikdən sonra iki aydan gec olmayaraq Ombudsman illik məruzəni Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edir və həmin məruzə ilə Milli Məclis qarşısında çıxış edir. İllik məruzə, eyni zamanda, Nazirlər Kabinetinə, Konstitusiya Məhkəməsinə, Ali Məhkəməyə və Baş prokurora göndərilir.
Ombudsmanın illik məruzəsi Konstitusiya Qanunu ilə müəyyən edilmiş qaydada 2026-cı ilin 24 fevral tarixində Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə təqdim edilib və müvafiq dövlət qurumlarına göndərilib.
2025-ci il üzrə məruzədə İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilin Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında və ölkəmizin tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrdə təsbit olunmuş, dövlət orqanları, bələdiyyələr və digər qurumlar, vəzifəli şəxslər tərəfindən pozulan insan hüquqları və azadlıqlarının bərpa edilməsi, insan hüquqları pozuntularının qarşısının alınması sahəsində fəaliyyəti, hüquqi maarifləndirmə və elmi-analitik işin nəticələri, ictimaiyyətlə və vətəndaş cəmiyyəti institutları ilə əməkdaşlığı, beynəlxalq əlaqələri, həmçinin insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının daha səmərəli təmin edilməsinə yönəlmiş təklif və tövsiyələri öz əksini tapıb.
Məruzə Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisində dinlənildikdən sonra geniş ictimaiyyətin tanış olması üçün mediada yayımlanacaqdır.

The Ombudsman has presented the 2025 annual report
According to Article 14 of the Constitutional Law of Azerbaijan “On the Ombudsman of Azerbaijan,” the 2025 annual report of the Ombudsman on the protection of human rights in the Republic of Azerbaijan has been prepared.
No later than two months after the end of the current year, the Ombudsman submits the annual report to the President of the Republic of Azerbaijan and presents it to the Parliament. The annual report is also submitted to the Cabinet of Ministers, the Constitutional Court, the Supreme Court, and the Prosecutor General.
The Ombudsman’s annual report was submitted to the President of the Republic of Azerbaijan on 24 February 2026 in accordance with the procedure established by the Constitutional Law and was forwarded to the relevant state authorities.
The 2025 report reflects the activities of the Ombudsman in restoring human rights and freedoms stated in the Constitution of Azerbaijan and in international treaties binding on the country, which were violated by state authorities, municipalities, other institutions, and officials, along with activities to prevent human rights violations, the results of legal awareness-raising and scientific-analytical work, cooperation with the public and civil society organizations, and international relations, as well as recommendations and suggestions to ensure more effective protection of human and civil rights and freedoms.