Ombudsman Ankarada Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar keçirilmiş anım tədbirində iştirak edib
25-02-2026 1073 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Türkiyə Respublikasının Ankara şəhərində Türkiyə Böyük Millət Məclisinin, Türkiyə-Azərbaycan Dostluq, Əməkdaşlıq və Həmrəylik Dərnəyinin və Azərbaycanın Türkiyədəki Səfirliyinin təşkilatçılığı ilə Xocalı soyqırımının 34-cü ildönümü ilə əlaqədar təşkil olunmuş anım tədbirində iştirak edib.
Türkiyə millət vəkillərinin, diplomatik korpusun nümayəndələrinin, Türkiyə Ombudsmanının da iştirak etdiyi tədbirdə çıxışı zamanı Ombudsman beynəlxalq hüquq və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması ilə nəticələnən və bəşəriyyətə qarşı törədilmiş cinayət kimi tarixə düşmüş Xocalı soyqırımı barədə ətraflı məlumat verib.
Müvəkkil 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocalıda 613 mülki şəxsin qətlə yetirildiyini, 1275 nəfərin əsir götürüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Səbinə Əliyeva Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı 4 minə yaxın, o cümlədən Xocalı soyqırımı zamanı 150 soydaşımızın itkin düşdüyünü bildirərək, bu məsələnin beynəlxalq humanitar hüquq və insan hüquqları baxımından da həllini gözləyən ağır humanitar məsələ olaraq qaldığını qeyd edib.
Ombudsman Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Vətən müharibəsində əldə edilmiş tarixi Zəfər nəticəsində torpaqlarımızın işğaldan azad edildiyini, ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin bərpa olunduğunu bildirib.
Səbinə Əliyeva Azərbaycan dövləti tərəfindən işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinin, infrastruktur layihələrinin həyata keçirildiyini, regionda dayanıqlı sülhün təmini istiqamətində müsbət addımların atıldığını bildirib.
Müvəkkil işğaldan azad olunmuş ərazilərdə mina probleminin hələ də davam etdiyini, bunun insanların həyat və sağlamlığına, keçmiş məcburi köçkünlərimizin öz torpaqlarına təhlükəsiz qayıdışına, aparılan bərpa-quruculuq işlərinə maneə törətdiyini qeyd edib.
Ombudsman Xocalı soyqırımında və xalqımıza qarşı törədilən müharibə cinayətlərdə iştirak edən bir sıra şəxslərin həbs edilərək istintaqa cəlb olunduqlarını, beynəlxalq məhkəmə təcrübəsinə tam uyğun olaraq barələrində açıq məhkəmə proseslərinin keçirildiyini və təqsirləri tam sübuta yetirilərək məhkəmə tərəfindən məhkum olunduqlarını diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil Xocalı faciəsi kimi bəşəriyyətə qarşı törədilən ağır cinayətlərin bir daha təkrarlanmaması üçün beynəlxalq insan hüquqları mexanizmlərinin gücləndirilməsinin və bu cinayətləri törədənlərin ədalət qarşısına çıxarılmasının vacibliyini vurğulayıb.
Ombudsman, həmçinin beynəlxalq media nümayəndələrinə, eləcə də Türkiyənin yerli media nümayəndələrinə müsahibələr verib.

The Ombudsman participated in a commemorative event held in Ankara marking the 34th anniversary of the Khojaly genocide
25-02-2026 1074 dəfə oxunub
Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan participated in a commemorative event held in Ankara, Türkiye, marking the 34th anniversary of the Khojaly genocide. The event was organized by the Grand National Assembly of Türkiye, the Türkiye–Azerbaijan Friendship, Cooperation and Solidarity Association, and the Embassy of Azerbaijan in Türkiye.
The event had brought together the members of the Turkish Parliament, representatives of the diplomatic missions, the Chief Ombudsman of Türkiye, as well as the executives and representatives of the Human Rights and Equality Institution of Türkiye. In her speech, the Ombudsman broadly informed the participants about the Khojaly genocide, emphasizing that it has gone down in history as a crime against humanity and a gross violation of the norms and principles of international law and international humanitarian law.
The Ombudsman noted that on the night of 25–26 February 1992, 613 civilians were killed in Khojaly by the armed forces of Armenia, and 1,275 people were taken captive.
Sabina Aliyeva stated that nearly 4,000 persons went missing during the First Karabakh War, including 150 compatriots during the Khojaly genocide, noting that this issue remains a grave humanitarian problem awaiting resolution from the perspective of IHL and human rights.
The Ombudsman stated that, as a result of the historic Victory achieved in the Patriotic War under the leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, Azerbaijan’s territories were liberated from occupation and the country’s territorial integrity and sovereignty were restored.
Sabina Aliyeva stated that Azerbaijan is carrying out extensive reconstruction and restoration works, as well as implementing major infrastructure projects in the territories liberated from occupation, and that positive steps are being taken toward ensuring sustainable peace in the region.
The Ombudsman emphasized that the mine problem continues to persist in the liberated territories, posing a serious threat to people’s lives and health, impeding the safe return of former IDPs to their native lands, and obstructing the ongoing reconstruction and redevelopment efforts.
The Ombudsman informed that a number of individuals who participated in this genocide and other war crimes committed against our people have been arrested and brought to investigation. She noted that, in full compliance with international judicial practice, open court proceedings were conducted in respect of these individuals, their guilt was fully proven, and they were convicted by the court.
The Ombudsman emphasized the importance of strengthening international human rights mechanisms and bringing those responsible to justice to prevent the recurrence of grave crimes against humanity such as the Khojaly tragedy.
The Ombudsman also gave interviews to international media representatives, as well as local media representatives of the Türkiye.