Ombudsmanın nümayəndəsi "Qadınlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınmasında strateji əməkdaşlıq: imkanlar və perspektivlər" mövzusunda elmi-praktiki konfransda iştirak edib
04-03-2026 842 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikası Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən "Qadınlara qarşı zorakılıq hallarının qarşısının alınmasında strateji əməkdaşlıq: imkanlar və perspektivlər" mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova çıxış edərək, Ombudsman tərəfindən qadın hüquqlarının müdafiəsi, gender bərabərliyinin təmin edilməsi, təbliği və təşviqi, gender əsaslı və məişət zorakılığının qarşısının alınması, ayrı-seçkiliklə mübarizə və digər sahələrdə həyata keçirilən fəaliyyət barədə ətraflı məlumat verib.
O, eyni zamanda, Ombudsman tərəfindən illik məruzələrdə irəli sürülən təkliflərin aidiyyəti dövlət qurumları tərəfindən nəzərə alınması və qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsinə verdiyi müsbət töhfədən danışıb, qadın hüquqları, gender bərabərliyi və qadınlara qarşı zorakılıq mövzularında maarifləndirmə tədbirlərinin mütəmadi keçirilməsinin, monitorinq qruplarının fəaliyyəti çərçivəsində müntəzəm monitorinqlərin aparılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Tədbirdə "Zorakılığa məruz qalmış qadınların sosial və hüquqi yardımla təminatı" mövzusunda videoçarx nümayiş olunub, həmçinin qadınlara qarşı zorakılığın qarşısının alınması sahəsində mövcud mexanizmlər müzakirə olunub, hüquqi tənzimləmə və bu sahədə əməkdaşlığın vacibliyi diqqətə çatdırılıb.

The representative of the Ombudsman participated in the scientific-practical conference “Strategical cooperation in the preventing violence against women: opportunities and perspectives”
04-03-2026 843 dəfə oxunub
The Ministry of Internal Affairs of Azerbaijan organized a scientific-practical conference entitled “Strategic Cooperation in Preventing Violence against Women: Opportunities and Prospects.”
At the event, Lamiya Zeynalova, Head of the Department for the Protection of the Right to Information in the Ombudsman Office, delivered a speech and provided information on the Ombudsman’s activities for the protection of women’s rights, gender equality, preventing gender-based and domestic violence, non-discrimination, and so on.
She also spoke about the Ombudsman proposals reflected in the annual reports that were considered by the relevant state authorities and positively contributed to the improvement of the legislative framework. She emphasized the importance of regular awareness-raising activities on women’s rights, gender equality, and preventing violence against women (VAW), as well as on-site investigation within duties arising from monitoring groups.
During the event, a video clip entitled “Provision of Social and Legal Assistance to Women Subjected to Violence” was shown. As well, current prevention mechanisms against VAW were also discussed, and the importance of legal regulation and cooperation in this field was underlined.