Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasına edilmiş dron hücumları ilə bağlı Ombudsmanın bəyanatı
05-03-2026 1155 dəfə oxunub
Bu gün İran İslam Respublikası ərazisindən Azərbaycan Respublikasının Naxçıvan Muxtar Respublikasının Beynəlxalq Hava Limanının terminal binasına və Şəkərabad kəndində məktəb binasının yaxınlığına pilotsuz uçuş aparatlarının hücumları həyata keçirilmişdir.
Mülki obyektləri hədəfləyən və mülki şəxslərin xəsarət alması ilə nəticələnən bu məqsədli hücumu şiddətlə qınayır və dünya ictimaiyyətini bu terror aktına münasibət bildirməyə çağırırıq.
Mülki əhali və infrastrukturların təhlükəsizliyinə yönəlmiş istənilən hücum beynəlxalq hüququn, beynəlxalq humanitar hüququn, xüsusilə Cenevrə Konvensiyalarının normalarının kobud pozuntusudur. Bu kimi qəsdlər dövlətlərin ərazi bütövlüyü və suverenliyi, eləcə də qonşuluq prinsiplərinə zidd olmaqla bir daha təkrarlanmamalıdır.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq vurğulamaq istərdim ki, mülki şəxslərin həyat və sağlamlığının qorunması bütün dövlətlərin üzərinə düşən fundamental öhdəliklərdəndir. Baş vermiş hadisənin tez bir zamanda beynəlxalq hüququn tələblərinə uyğun şəkildə hərtərəfli araşdırılması, məsələyə aydınlıq gətirilməsi, təqsirkar şəxslərin cəzalandırılması və bu kimi halların gələcəkdə təkrarlanmaması üçün zəruri tədbirlərin görülməsi vacibdir.
Dövlətlərin suveren hüquqlarına hörmət etmək, mülki əhali və obyektlərin qorunması BMT Nizamnaməsinə əsasən hər bir üzv ölkənin əsas vəzifələrindən birirdir.

Statement of the Ombudsman regarding the drone attacks carried out against the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan
05-03-2026 1053 dəfə oxunub
Today, unmanned aerial vehicle (drone) attacks were carried out from the territory of the Islamic Republic of Iran targeting the terminal building of the International Airport of the Nakhchivan Autonomous Republic of the Republic of Azerbaijan, as well as an area near a school building in the village of Shakarabad.
We strongly condemn this deliberate attack targeting civilian objects, which resulted in injuries to civilians, and call on the international community to express its position on this act of terror.
Any attack directed against the safety of the civilian population and infrastructure constitutes a gross violation of international law and international humanitarian law, in particular the norms of the Geneva Conventions. Such acts must not be repeated, as they violate the territorial integrity and sovereignty of states, along with the principles of good neighborliness.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I would like to emphasize that the protection of the life and health of civilians is among the fundamental obligations incumbent upon all states. It is essential that this incident be promptly and comprehensively investigated in accordance with the requirements of international law, that the circumstances be clarified, that those responsible be held accountable, and that the necessary measures be taken to prevent the recurrence of such incidents in the future.
Respect for the sovereign rights of states and the protection of the civilian population and civilian objects constitute one of the fundamental commitments of every member state under the United Nations Charter.