İƏT Ombudsmanlar Assosiasiyası Naxçıvan Muxtar Respublikasına edilmiş dron hücumları ilə bağlı bəyanat yayımlayıb
14-03-2026 839 dəfə oxunub
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı Ombudsmanlar Assosiasiyası (İƏT OA) Naxçıvan Muxtar Respublikasına edilmiş dron hücumları ilə bağlı bəyanat yayımlayıb.
Bəyanatda 2026-cı il 5 mart tarixində Naxçıvan Muxtar Respublikasına edilmiş hücumların ciddi narahatlıq doğurduğu, mülki infrastrukturun hədəfə alınmasının qəbuledilməz olduğu vurğulanıb. Bu cür hadisələrin mülki əhalinin təhlükəsizliyi ilə yanaşı, regionda sabitlik və təhlükəsizlik üçün də ciddi risk yaratdığı bildirilib.
Eyni zamanda, mülki şəxslərin və mülki infrastrukturun qorunmasının beynəlxalq humanitar hüququn əsas prinsiplərindən biri olduğu, sülhün və sabitliyin qorunması naminə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə riayət edilməsinin vacibliyi vurğulanıb.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) göstərilən həmrəyliyə görə təşəkkürünü bildirir və insan hüquqlarının müdafiəsi, mülki əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və beynəlxalq hüququn prinsiplərinə hörmətin təşviqi istiqamətində fəaliyyətini davam etdirəcəyini bir daha bəyan edir.

The OIC Ombudsman Association has issued a statement condemning drone attacks against the Nakhchivan Autonomous Republic
14-03-2026 840 dəfə oxunub
The OIC Ombudsman Association has issued a statement about drone attacks against the Nakhchivan Autonomous Republic.
The statement emphasized that the attacks carried out on the Nakhchivan Autonomous Republic on March 5, 2026, are a matter of serious concern and that targeting civilian infrastructure is unacceptable. It was noted that incidents of this kind contribute to a serious risk not only to the safety of the civilian but also to stability and security in the region.
It was also indicated that the protection of civilians and civilian infrastructure is one of the fundamental principles of international humanitarian law and that adherence to the norms and principles of international law is essential for maintaining peace and stability.
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan expresses gratitude for the demonstrated solidarity and reaffirms that she will continue her activities aimed at protecting human rights, ensuring the safety of the civilian population, and promoting respect for the principles of international law.