“Susmayan həqiqətlər” sərgisinə yekun vurulub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatında tarixən azərbaycanlılara qarşı yürüdülmüş soyqırımı və etnik təmizləmə siyasətinə dair tarixi faktları özündə əks etdirən “Susmayan həqiqətlər” sərgisinə yekun vurulub.
Tədbirdə Ombudsman Aparatı rəhbərinin müavini Rəşid Rumzadə çıxış edərək, Ombudsman tərəfindən təşkil edilmiş “Susmayan həqiqətlər” sərgisinin azərbaycanlılara qarşı törədilmiş soyqırımı və etnik təmizləmə cinayətlərinə dair tarixi faktların beynəlxalq ictimaiyyətə çatdırılması və bu həqiqətlərin gələcək nəsillərə ötürülməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Sonra Qərbi Azərbaycan İcmasının İdarə Heyətinin sədri, Milli Məclisin deputatı Əziz Ələkbərli və Dədə Ələsgər Ocağı İctimai Birliyinin sədri Xətai Ələsgərli çıxış edib, Ermənistan tərəfindən azərbaycanlılara qarşı uzun illər ərzində həyata keçirilmiş deportasiya və etnik təmizləmə siyasətindən, xüsusilə indiki Ermənistan ərazisi olan Qərbi Azərbaycandan yüz minlərlə soydaşımızın zorla çıxarılmasından danışıblar.
Tədbirin yekununda Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü ilə əlaqədar Bəyanatı səsləndirilib. Bəyanatda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin müvafiq Fərmanına əsasən ilk dəfə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününün elan edilməsi ilə həmin hadisələrə siyasi qiymətin verildiyi vurğulanıb.
Qeyd edək ki, martın 2-dən martın 31-dək davam etmiş “Susmayan həqiqətlər” sərgisində nümayiş olunan nəşrlər, eləcə də arxiv sənədləri, fotoşəkillər və digər materiallar yerli və xarici qonaqların böyük maraqla qarşılanıb. İştirakçılar sərginin xatirə dəftərinə öz təəssüratlarını qeyd ediblər.

The “Unsilenced Truths” exhibition has concluded
The “Unsilenced Truths” exhibition initiated by Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan within the premises of the Institution, has concluded. The exhibition showcases historical facts concerning the genocide and ethnic cleansing policies carried out against Azerbaijanis throughout history.
At the event, Deputy Head of the Ombudsman Office Rashid Rumzada delivered a speech, emphasizing that the exhibition’s importance in conveying to the international community the historical facts regarding the genocide and ethnic cleansing crimes committed against Azerbaijanis, as well as in passing these truths on to future generations.
Aziz Alekberli, Chair of the Board of the Western Azerbaijan Community and a Member of Parliament, along with Khatayi Alasgarli, Chair of the Dede Alasgar Ocagi Public Union also spoke at this event. They spoke about the deportation and ethnic cleansing policies carried out against Azerbaijanis by Armenia over many years, particularly the forced expulsion of hundreds of thousands of our compatriots from Western Azerbaijan, which is now the territory of present-day Armenia.
At the conclusion of the event, the Statement of the Ombudsman of Azerbaijan on the occasion of March 31 – the Day of Genocide of Azerbaijanis was read. The statement emphasized that March 31 was officially established as the Day of Genocide of Azerbaijanis for the first time under the relevant Decree of National Leader Heydar Aliyev, thereby providing a political assessment of those events.
The publications and archival documents, photographs, and other materials displayed at the exhibition, held from March 2 to March 31, were met with great interest by both local and foreign visitors. Participants also recorded their impressions in the exhibition’s guestbook.