Ombudsmanın nümayəndələri repatriantlarla görüş keçirib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva tərəfindən repatriantların hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində tədbirlər davam etdirilir.
2026-cı il 21 aprel tarixində Suriya Ərəb Respublikasının münaqişə bölgəsində yaşamış 5 nəfər (2 qadın və 3 uşaq) Azərbaycan Respublikası vətəndaşının ölkəmizə repatriasiyası həyata keçirilib.
Ombudsmanın nümayəndələri Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin müvafiq müəssisəsinə yerləşdirilmiş həmin repatriantlarla görüş keçirib, müəssisə tərəfindən zəruri məlumatlar əldə ediblər.
Görüş zamanı repatriantların ehtiyacları və hüquqlarının təmini vəziyyəti qiymətləndirilib, onlara Müvəkkilin mandatı və hüquqlarının müdafiəsi mexanizmləri barədə ətraflı məlumat verilib.

The Ombudsman’s Representatives met with repatriates
Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, continued measures to protect the rights of repatriates.
On 21 April 2026, five citizens of the Republic of Azerbaijan (two women and three children) who had lived in a conflict-affected area of the Syrian Arab Republic were repatriated to the country.
The Ombudsman’s representatives met with the repatriants placed in a relevant facility under the Social Services Agency of the Ministry of Labor and Social Protection of the Population and gathered the necessary information from the institution.
During the meeting, the needs of the repatriants and the status of the protection of their rights were assessed, and they were informed about the Ombudsman’s mandate and the mechanisms through which they can seek protection of their rights.