ƏƏSMN tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun vəzifəli şəxsləri üçün “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib
24-04-2026 944 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Azərbaycan Respublikası Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Dövlət Sosial Müdafiə Fondunun departament müdirləri və Fondun Bakı şəhərində yerləşən müəssisələrinin rəhbərləri üçün 5 saylı Bakı DOST mərkəzində “İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi” mövzusunda növbəti təlim keçirilib.
Təlimdə İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin müdiri Lamiyə Zeynalova informasiya əldə etmək hüququ sahəsində beynəlxalq və milli qanunvericiliyin tələbləri, eləcə də dövlət orqanları və digər informasiya sahiblərinin bu istiqamətdə daşıdıqları vəzifələri barədə ətraflı məlumat verib.
Daha sonra Ombudsman Aparatının əməkdaşları tərəfindən Müvəkkilin informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarət funksiyaları, həmçinin qanunvericiliyin tələblərinin pozulduğu təqdirdə Ombudsmanın protokol tərtib etmək səlahiyyətinə dair məlumatlar iştirakçıların diqqətinə çatdırılıb.
Tədbirin gedişində mövzuya dair hazırlanmış videoçarx nümayiş olunub, informasiya əldə etmək hüququnun təşviqinə xidmət edən maarifləndirici çap materialları və metodiki vəsaitlər haqqında təqdimat edilib.
Tədbirin sonunda mövzu üzrə iştirakçıları maraqlandıran suallar Ombudsman Aparatının nümayəndələri tərəfindən cavablandırılıb.

The officials of the State Social Protection Fund were engaged in the next training session regarding the protection of the right of access to information
24-04-2026 945 dəfə oxunub
At the initiative of Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, another training session on the topic of “Protection of the Right of Access to Information” was held at Baku DOST Center No. 5. The training was aimed at increasing professional capacity building of department heads of the State Social Protection Fund under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, as well as for the heads of the Fund’s institutions located in Baku.
During the training, Lamiya Zeynalova, Head of the Department for the Protection of the Right to Access Information, informed the trainees about international and national laws protecting the right to information and the responsibilities of state bodies and other information holders prescribed by the laws.
Staff members of the Ombudsman Office also informed participants about the Ombudsman’s oversight functions in ensuring that information holders fulfill their obligations arising from the Law “On Access to Information” and the Ombudsman’s authority to draw up administration protocols if the laws were violated.
During the event, an informative video prepared on the topic was presented, and a presentation was delivered on educational printed materials and methodological guidelines promoting the right of access to information.