Ombudsman Səbinə Əliyeva İtaliyada Ombudsmanların Beynəlxalq Konfransında iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İtaliyada “Vətəndaş müdafiəsi, hüquqlar və demokratik innovasiya” mövzusunda Ombudsmanların Beynəlxalq Konfransında iştirak edib.
Müvəkkil tədbir çərçivəsində "Dünyada Ombudsmanlığın Gələcəyi" mövzusunda keçirilmiş sessiyada çıxışı zamanı texnoloji inkişaf və rəqəmsallaşma prosesinin insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi, şəxsi məlumatların qorunması və rəqəmsal bərabərlik sahəsində yeni çağırışlar formalaşdırdığını bildirib.
Səbinə Əliyeva ombudsman və milli İnsan hüquqları təsisatlarının dövlətlə vətəndaş arasında hüquqi dialoqu təmin edən və insan hüquqlarının effektiv müdafiəsinə xidmət edən mühüm demokratik mexanizmlər olduğunu vurğulayıb.
Müvəkkil insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsi istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə məlumat verib, Azərbaycanın Ombudsman təsisatının, həmçinin milli preventiv və müstəqil monitorinq mexanizmi funksiyalarını həyata keçirdiyini, qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi istiqamətində təşəbbüslərlə çıxış etdiyini və maarifləndirmə tədbirləri həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb.
Müvəkkil rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin insan hüquqlarının müdafiəsində mühüm rol oynadığını qeyd edib, “916” Çağrı Mərkəzinin, rəsmi internet səhifəsinin və sosial media platformalarının vətəndaşlar üçün daha əlçatan və operativ müraciət mexanizmlərinin formalaşdırılmasına şərait yaratdığını qeyd edib.
Ombudsman dezinformasiya, informasiya manipulyasiyası və kibertəhdidlərin insan hüquqlarının müdafiəsi sahəsində yeni risklər yaratdığını diqqətə çatdırıb. Ombudsman institutları arasında beynəlxalq əməkdaşlığın, təcrübə və informasiya mübadiləsinin, birgə təşəbbüslərin və beynəlxalq həmrəyliyin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.

Ombudsman Sabina Aliyeva participated in the International Ombudsman Conference in Italy
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, participated in the International Ombudsman Conference held in Italy under the theme 'Civic Protection, Rights, and Democratic Innovation.'
During her speech at one of the sessions, 'The Future of the Ombudsmanship in the World,' the Ombudsman noted that technological advancement and the digitalization process have created new challenges in the fields of human rights and freedoms, personal data protection, and digital equality. Sabina Aliyeva emphasized that ombudsmen and NHRIs are essential democratic mechanisms that facilitate legal dialogue between the state and citizens, serving the effective protection of human rights.
The Ombudsman provided information on her activities aimed at protecting human rights and freedoms, noting that the Ombudsman Institution of Azerbaijan functions as the national preventive and independent monitoring mechanism, introduces initiatives for improving legislation, and carries out awareness-raising activities.
The Ombudsman noted that the application of digital technologies plays an important role in the protection of human rights, adding that the '916' Call Center, the official website, and social media platforms facilitated establishing more accessible and prompt appeal mechanisms for citizens.
The Ombudsman brought to attention that disinformation, information manipulation, and cyber threats pose new risks to the protection of human rights. She emphasized the importance of strengthening international cooperation, the exchange of experience and information, joint initiatives, and international solidarity among ombuds institutions.