Ombudsmanın müstəqil monitorinq mexanizmi çərçivəsində 3 nömrəli internat tipli xüsusi ümumtəhsil məktəbində monitorinq həyata keçirilib
03-06-2026 538 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) təşəbbüsü ilə elan edilmiş “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Ombudsmanın BMT-nin “Əlilliyi olan şəxslərin hüquqları haqqında” Konvensiyanın həyata keçirilməsi üzrə monitorinq qrupu tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyinin Bakı şəhərində 3 nömrəli internat tipli xüsusi ümumtəhsil məktəbində monitorinq həyata keçirilib.
Aparılan monitorinqin məqsədi əlilliyi olan uşaqların təhsilə əlçatanlığı, onların təhsil almaq imkanlarının dəyərləndirilməsi olub. Monitorinq çərçivəsində xüsusi diqqət tələb edən məsələlərdən biri də əlilliyi olan uşaqlarla bağlı xüsusi təhsil proqramlarının genişləndirilməsi, eyni zamanda, təhsildən yayınma hallarının araşdırılması məsələləri olub.
Monitorinq qrupu tərəfindən müəssisədə təlim-tərbiyə prosesinin həyata keçirilməsi üçün zəruri olan dərsliklərin təminatı, tədris prosesinin gedişi, asudə vaxtının təşkili, keyfiyyətli qida məhsulları ilə təminat və psixoloji rahatlıq üçün yataq otaqlarının təşkilinin monitorinqi aparılıb, yeməkxanaya, kitabxanaya, hamam otaqları və sanitar qovşaqlara baxış keçirilib.
Monitorinq qrupu tərəfindən müəssisə rəhbərliyinə şagirdlərin təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində davamlı addımların atılması tövsiyə edilib.
Eyni zamanda, xüsusi məktəbdə təhsil alan eşitmə qabiliyyəti tam və qismən məhdud olan şagirdlər, həmçinin müəllim və tərbiyəçi heyəti ilə fərdi söhbətlər aparılıb.
Sonda eşitmə qabiliyyəti tam və ya qismən məhdud olan şagirdlər üçün tədris prosesində jest dili, mimikalar, bədən dili və dodaq oxuma, eləcə də surdotərcümənin tətbiqi ilə bağlı pedagoji heyət ilə fikir mübadiləsi aparılıb və müvafiq tövsiyələr verilib.

Boarding-type special secondary school No. 3 was monitored under the independent monitoring mechanism mandate of the Ombudsman
03-06-2026 402 dəfə oxunub
During the “Human Rights” month-long campaign initiated by the Ombudsman, the Human Rights Commissioner’s CRPD implementation monitoring group conducted a monitoring at the Boarding-type special secondary school No. 3 of the Ministry of Science and Education located in Baku.
The objective of the monitoring was to evaluate the accessibility of children with disabilities to education and conditions for the implementation of their right to education, specifically the expansion of special education programs and absenteeism issues.
The Group members monitored the supply of the textbooks necessary for education-training process, the teaching process, the organization of lesure time, the supply of quality food, and design of bedrooms for arrainging psychological comfort of children, a canteen, a library, shower rooms, and toilets.
The monitoring group advised the management of the boarding facility to take constant measures to ensure the safety of children.
Private talks were held with the teachers, educators, and children with complete, and partial loss of hearing studying in the establishment.
In conclusion, the issues related to the usage of sign language, facial expressions, lip reading and sign-language interpreting in the education process of children who are hard-of-hearing were discussed with the management of the school, who were made the appropriate recommendations.