Ombudsmanın nümayəndəsi Estoniyada keçirilmiş seminarda iştirak edib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin əməkdaşı Vəli Quliyev Estoniya Respublikasının Məlumatların Qorunması İnspektorluğu tərəfindən Tallin şəhərində təşkil olunan “İnformasiya azadlığı üzrə müraciətlərə baxılması” adlı seminarda iştirak edib.
“Azərbaycan Ombudsmanının informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsində rolu” mövzusunda təqdimatla çıxışı zamanı V.Quliyev Müvəkkilin informasiya əldə etmək hüququnun təmini istiqamətində həyata keçirdiyi fəaliyyəti, informasiya sahiblərinin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarət funksiyaları, həmçinin qanunvericiliyin tələblərinin pozulduğu təqdirdə protokol tərtib etmək səlahiyyəti barədə məlumat verib, iştirakçıların suallarını cavablandırıb.
Seminarda ictimai informasiyadan təkrar istifadənin hüquqi əsasları və praktiki tətbiqi, metaməlumatlar və onlara çıxış hüquqlarının təmin edilməsi, bu sahədə şikayətlərə baxılması və həlli mexanizmləri barədə digər dövlətlərin müsbət təcrübələri ilə bağlı təqdimatlar dinlənilib, konkret işlər üzrə praktiki təcrübələr və tətbiq olunan yanaşmalar müzakirə olunub.

Ombudsman's Representative Participated in a Case Handling Workshop held in Estonia
Veli Guliyev, an employee of the Department for Protection of the Right to Information of the Ombudsman Office, participated in the Case Handling Workshop held in Tallinn and organized by the Estonian Data Protection Inspectorate.
During his presentation on the topic "The Role of the Azerbaijani Ombudsman in Protecting the Right to Information", V. Guliyev provided information on the activities of the Ombudsman in ensuring the right to information, the oversight functions of the fulfillment of the duties of information owners under the Law of the Republic of Azerbaijan "On Access to Information", and the authority to draw up an administrative protocol in case of violations of the said law. Following the presentation, he answered the participants’ questions.
The workshop focused on the legal frameworks and practices of public sector information, metadata and ensuring access rights, and complaint review and handling mechanisms in the freedom of information (FOI) and discussions on practical experiences and applied approaches in specific cases.