Ombudsman Aparatının əməkdaşları Avropa Şurasının “Azərbaycanda media peşəkarlığı və informasiya azadlığının təşviqi” layihəsinin Rəhbər Komitəsinin iclasında iştirak ediblər
12-07-2023 1623 dəfə oxunub
Avropa Şurasının ölkəmizdə həyata keçirdiyi “Azərbaycanda media peşəkarlığı və informasiya azadlığının təşviqi” layihəsinin Rəhbər Komitəsinin iclası keçirilib.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Aparatının əməkdaşlarının, Avropa Şurasının Bakıdakı Ofisinin rəhbərliyinin, Azərbaycan universitetlərinin nümayəndələrinin və ekspertlərin iştirak etdiyi iclasın məqsədi ötən müddət ərzində layihə çərçivəsində əldə olunan nəticələrin, eləcə də fəaliyyət planı üzrə gələcəkdə görüləcək işlərin müzakirəsi olub.
İclasda çıxışı zamanı Aparatın İnformasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi şöbəsinin sektor müdiri Aynur Həmidova Müvəkkilin informasiya əldə etmək hüququnun təmini sahəsində fəaliyyəti barədə məlumat verib. Ombudsmanın mandatı çərçivəsində informasiya sahibi olan dövlət orqanlarının, yerli özünüidarə orqanlarının və vəzifəli şəxslərin “İnformasiya əldə etmək haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərindən irəli gələn vəzifələri yerinə yetirməsinə nəzarəti həyata keçirdiyi qeyd olunub.
Həmçinin cari ildə Ombudsman təsisatının bu sahədə böyük nüfuza sahib olan İnformasiya Komissarlarının Beynəlxalq Konfransına tamhüquqlu üzv seçildiyi diqqətə çatdırılıb.

The employees of the Ombudsman Office participated in the meeting of the CoE Steering Committee of the Project on Promoting media professionalism and freedom of information in Azerbaijan
12-07-2023 1624 dəfə oxunub
The meeting of the Steering Committee of the Council of Europe's Project "Promoting media professionalism and freedom of information in Azerbaijan" was held.
The purpose of the meeting attended by the employees of the Ombudsman Office, the management of the CoE Baku Office, representatives from Azerbaijani universities, and experts was to discuss the results achieved during the previous period within the framework of the project and the future tasks planned in the activity plan.
During her speech at the meeting, Aynur Hamidova, the head of the Unit at the Department for Protection of the Right to Information of the Ombudsman Office, provided information about the activities related to ensuring the right of access to information. It was noted that within the framework of the mandate, the Ombudsman carries out monitoring to ensure that information holding state bodies, local self-government bodies, and persons in charge fulfil their obligations as stated in the national "Law on Access to Information".
It is also underlined that this year the Ombudsman Institution was elected as a full member to the International Conference of Information Commissioners, which holds significant influence in this field.