Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş və qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilmiş Azərbaycan hərbi qulluqçusunun həbs müddətinin uzadılmasına etirazı
10-06-2023 1640 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, 2023-cü il aprel ayında Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şahbuz rayonunun Ermənistanla sərhədboyu ərazisində itkin düşməklə Ermənistan tərəfindən əsir götürülmüş Azərbaycan Ordusunun əsgərləri Bəbirov Aqşin Qabil oğlu və Axundov Hüseyn Əhliman oğlu saxta ittihamlarla azadlıqdan məhrum edilmişlər.
Bu dövr ərzində onlar vəkillə təmin olunmamış, müxtəlif işgəncələrə və pis rəftara məruz qalmış və beləliklə də beynəlxalq hüquq normaları kobud şəkildə pozulmuşdur.
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, bu məsələ ilə bağlı dəfələrlə edilən müraciətlərə baxmayaraq, düşmənçilik mövqeyini hələ də davam etdirən Ermənistan hakimiyyəti həmin şəxslərin həbs müddətini uzatmaqla növbəti dəfə beynəlxalq hüququn tələblərini heçə sayaraq, aparılan sülh danışıqlarına zərbə vurmaq niyyətini nümayiş etdirmişdir.
Ermənistan tərəfindən keçirilmiş qondarma “məhkəmə prosesi” nəticəsində hərbi qulluqçularımızın qanunsuz olaraq azadlıqdan məhrum edilməsi və bu günlərdə onlardan birinin həbs müddətinin uzadılması ilə bağlı verilmiş qərəzli “qərar”ın beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinə tamamilə zidd olduğunu bildirir və əsgərlərimizin dərhal azad olunmasını bir daha qəti şəkildə tələb edirik.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, beynəlxalq ictimaiyyəti bir daha əsirlikdə olan hərbi qulluqçularımızın azad edilməsi məqsədilə ciddi və təsirli addımlar atmağa çağırıram.

Protest of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan against the extension of the prison term of the Azerbaijani serviceman captured by Armenia and illegally deprived of freedom
10-06-2023 1641 dəfə oxunub
As it is known, the soldiers of the Azerbaijani Army, Babirov Agshin Qabil oglu and Akhundov Huseyn Ahliman oglu, who went missing in the border area with Armenia of the Shahbuz district of the Nakhchivan Autonomous Republic and were captured by Armenia in April 2023, were deprived of their liberty on fabricated charges.
During this period, they were not provided with a lawyer, were subjected to various tortures and ill-treatment, and thus the norms of international law were grossly violated .
We regret to note that despite numerous appeals on this issue, by extending the prison term of one of the servicemen, Armenia has once again blatantly violated the international law and demonstrated its intention to undermine the ongoing peace negotiations.
We state that the fabricated "trial process" conducted by Armenia, which resulted in the unlawful deprivation of freedom of our military servicemen and the recent arbitrary "decision" to extend the detention period of one of them, is in complete contradiction to the norms and principles of international law, and we once again strongly demand the immediate release of our soldiers.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, I once again call upon the international community to take serious and effective steps for the liberation of our servicemen who are still held captive.