Ombudsmanın Şimal-Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində silsilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib
16-06-2026 396 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Şimal-Qərb Regional Mərkəzi tərəfindən “İnsan Hüquqları Aylığı” çərçivəsində Balakən rayonunun Yeni Şərif kəndində, Şəki Rayon Psixiatriya Xəstəxanasında, Şəki “ASAN xidmət” mərkəzində və Zaqatala rayonunun Yuxarı Çardaxlar kəndində dövlət və yerli özünüidarəetmə orqanlarının əməkdaşlarının, ASAN könüllülərinin və sakinlərin iştirakı ilə silsilə maarifləndirmə tədbirləri keçirilib.
Tədbirlərdə Regional Mərkəzin rəhbəri Pərviz Məmmədov Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyev tərəfindən ölkəmizdə insan hüquqları sahəsində ilk strateji dövlət sənədi olan “İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı”nın təsdiq olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 2007-ci il 18 iyun tarixli Sərəncamı ilə hər il iyun ayının 18-nin Azərbaycan Respublikasında İnsan Hüquqları Günü kimi qeyd olunduğu, Ombudsman tərəfindən 18 may -18 iyun tarixlərində “İnsan Hüquqları Aylığı”nın elan olunduğu bildirilib.
Eyni zamanda, tədbirlərdə Müvəkkilin insan hüquq və azadlıqlarının qorunması sahəsində həyata keçirdiyi fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

16-06-2026 397 dəfə oxunub
The Northwest Regional Center of the Ombudsman conducted a series of awareness-raising events during the "Human Rights Month" campaign.
The events took place across multiple locations, including Yeni Sharif village in the Balakan district, the Sheki District Psychiatric Hospital, the Sheki "ASAN service" center, and Yukhari Chardakhlar village in the Zagatala district. The events were attended by employees of state and local self-government authorities, ASAN volunteers, and local residents.
Parviz Mammadov, Head of the Regional Center, spoke at the events about the "State Program on the Protection of Human Rights", which was the first strategic state document in the field of human rights adopted at the national level. The document was approved by the National Leader, Heydar Aliyev.
It was also noted that President, Ilham Aliyev, signed a decree, dated June 18, 2007, according to which the period from May 18 to June 18 is celebrated annually as Human Rights Day across the country. Accordingly, the Ombudsman declared it the "Human Rights Month" campaign.
Furthermore, comprehensive information was provided at the events regarding the Ombudsman’s activities in the field of protecting human rights and freedoms, and questions were answered.