Milli Preventiv Qrup üzvləri tərəfindən Dövlət Vergi Xidmətinin Müvəqqəti Saxlama Yerinə növbəti planlı başçəkmə həyata keçirilib
14-07-2026 491 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Milli Preventiv Mexanizm fəaliyyəti çərçivəsində Milli Preventiv Qrupun (MPQ) üzvləri tərəfindən İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Vergi cinayətlərinin ibtidai araşdırılması baş idarəsinin Müvəqqəti Saxlama Yerinə növbəti planlı başçəkmə həyata keçirilib.
Başçəkmənin məqsədi saxlanma şəraitinin, saxlanılan şəxslərlə rəftarın, habelə onların hüquqlarının təmin olunması vəziyyətinin monitorinqi olub.
Azərbaycan Respublikasının qanunvericiliyinin və BMT-nin “İşgəncə və digər qəddar, qeyri-insani və ya ləyaqəti alçaldan rəftar və ya cəza əleyhinə Konvensiyası”nın Fakültativ Protokolunun tələblərinə uyğun olaraq keçirilmiş başçəkmə zamanı kameralara, tibb otağına, yeməkxanaya, ibadət otağına, gəzinti sahəsinə və görüş otağına baxış keçirilib, saxlanma şəraiti və sənədləşmə işi yoxlanılıb.
Başçəkmənin yekununda müəssisə rəhbərliyi və əməkdaşları ilə hüquqi maarifləndirmə işi aparılıb, saxlanma şəraitinin və sənədləşmə işinin daha da təkmilləşdirilməsi ilə bağlı qanunvericiliyin tələblərinə uyğun tövsiyələr verilib.

A subsequent planned monitoring visit by the National Preventive Group members to the Temporary Detention Facility of the State Tax Service
14-07-2026 401 dəfə oxunub
Within the national preventive mandate of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, the Ombudsman’s National Preventive Group members conducted a subsequent planned monitoring visit to the Temporary Detention Facility of the Main Department for Preliminary Investigation of Tax Crimes under the State Tax Service.
The goal of the monitoring was to inspect conditions of detention and treatment issues, as well as the implementation of the rights of detainees in this facility.
In accordance with the legislation of the Republic of Azerbaijan and the requirements of the UN Optional Protocol to the Convention against Torture (OPCAT), detention cells, a medical room, a dining room, a prayer room, walking area, and a visitation room were inspected during the monitoring visit, and the conditions of detention and documentation procedures were also examined.
Following the monitoring visit, the legal-awareness talks were carried out for the facility's management and staff, and recommendations for the further improvement of detention conditions and documentation procedures, in accordance with the requirements of the legislation were provided.