Ombudsman Aparatının əməkdaşları Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunda təcrübə mübadiləsində iştirak ediblər
29-07-2026 346 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevanın təşəbbüsü ilə Ombudsman Aparatının Bərabərlik və ayrı-seçkilik üzrə monitorinq şöbəsinin əməkdaşları Şəhla Aslanova, Azər İsalı, Əfsanə Əliyeva, həmçinin İşgəncələrin qarşısının alınması şöbəsinin əməkdaşı Polad Cəfərzadə 20–24 iyul tarixlərində Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumu (TİHEK) tərəfindən Ankarada təşkil olunan təcrübə mübadiləsi proqramında iştirak ediblər.
Azərbaycan Ombudsman Aparatı ilə TİHEK arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq həyata keçirilən səfərin məqsədi bərabərlik qurumu kimi TİHEK-in qabaqcıl təcrübəsinin öyrənilməsi, Azərbaycan Ombudsman təsisatının müsbət təcrübələrinin paylaşılması və qarşılıqlı əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi olub.
Proqram çərçivəsində Ombudsman Aparatının əməkdaşları təcrübə mübadiləsi və bu sahədə biliklərin artırılması məqsədilə TİHEK tərəfindən təşkil olunan “İnsan hüquqları və bərabərlik hüququ” mövzusunda  seminarlarda iştirak ediblər. Ombudsmanın nümayəndələri proqrama cəlb olunmuş universitet tələbələri üçün təqdimatlarla çıxış edərək, Azərbaycan Ombudsman təsisatının əlilliyi olan şəxslərin və uşaq hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi üzrə müstəqil monitorinq mexanizmi, eləcə də işgəncələrin qarşısının alınması üzrə milli preventiv mexanizm qismində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat veriblər.
Səfər zamanı nümayəndə heyəti TİHEK-in aidiyyəti struktur bölmələrində olaraq qurumun mandatı, müraciətlərin qəbulu və araşdırılması, bərabərlik hüququnun təmin edilməsi və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, hüquqi maarifləndirmə, milli preventiv mexanizm çərçivəsində həyata keçirilən başçəkmələr, eləcə də beynəlxalq əməkdaşlıq istiqamətləri ilə yaxından tanış olub.
Bununla yanaşı, hər iki qurumun əməkdaşlarının iştirakı ilə uşaq hüquqlarının müdafiəsi, ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, əlilliyi olan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi və təşviqi mövzularında dəyirmi masa formatında müzakirələr keçirilib. Müzakirələr zamanı TİHEK tərəfindən şikayətlərin araşdırılması təcrübəsi, qəbul edilmiş qərarlardan nümunələr, milli monitorinq mexanizmi çərçivəsində hazırlanmış illik və tematik hesabatlar, həmçinin maarifləndirici nəşrlər və rəqəmsal tətbiqlər təqdim olunub. Azərbaycan Ombudsman təsisatının nümayəndələri isə Konstitusiya Qanununa uyğun olaraq müraciətlərə baxılması, müstəqil monitorinq mexanizmi fəaliyyəti, qurum tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən maarifləndirici tədbirlər barəsində geniş məlumat veriblər.
Səfərin sonunda Ombudsman Aparatının əməkdaşlarına proqramı uğurla başa vurduqlarına görə sertifikatlar təqdim edilib.

Staff Members of the Ombudsman Office Participate in an Experience Exchange at HREIT
At the initiative of Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, Ombudsman Office staff members Shahla Aslanova, Azer Isali, and Afsana Aliyeva from the Equality and Discrimination Monitoring Department, along with Polad Jafarzada from the Department for Prevention of Torture, participated in an experience exchange program organized by the Human Rights and Equality Institution of Türkiye (HREIT) in Ankara on July 20–24.
Carried out in accordance with the Memorandum of Understanding signed between the Ombuds Office of Azerbaijan and HREIT, the purpose of the visit was to study the advanced practices of HREIT as an equality body, share the good experiences of the Azerbaijan ombuds institution, and further develop cooperation.
As part of the program, trainees attended HREIT seminars on 'Human Rights and the Right to Equality' to share their experiences and knowledge in this field. Trainees gave presentations to university students in the program, explaining in detail how the Azerbaijan Ombudsman Institution activities work as an independent body to protect and promote the rights of PWDs and children’s rights, as well as its role in prevent torture as an NPM.
During the visit, the delegation visited the various HREIT structural units and gained first-hand insight into the institution's mandate, the handling of applications, the protection of the right to equality and prevention of discrimination, legal awareness-raising activities, and NPM visits, as well as its international cooperative actions.
In addition, round-table discussions featuring staff members from both institutions were held on the protection of child rights, prevention of discrimination, and the protection and promotion of the PWDs’ rights. During the discussions, HREIT shared its complaint investigation practices, and presented examples of adopted decisions, and annual and thematic reports prepared within the framework of the national monitoring mechanism, as well as awareness-raising publications and digital applications. In turn, representatives of the Ombuds Institution of Azerbaijan provided comprehensive information on the processing of applications in accordance with the Constitutional Law, activities as an independent monitoring mechanism, and educational events organized by the institution in this field.