Ombudsman İƏT Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının 21-ci sessiyası çərçivəsində keçirilən tematik debatda iştirak edib
22-05-2023 1573 dəfə oxunub
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) Müstəqil Daimi İnsan Hüquqları Komissiyasının Ciddə şəhərində keçirilən 21-ci sessiyası çərçivəsində təşkil olunan “Biznes və insan hüquqları: Normativ baza və İƏT ölkələri üçün qaydaların tətbiqi” mövzusunda tematik debatda iştirak edib.
Tədbirdə çıxış edən S.Əliyeva biznes və insan hüquqları sahəsində ölkəmizdə Ombudsman təsisatı tərəfindən həyata keçirilən fəaliyyət barədə məlumat verib. O, BMT-nin Biznes və İnsan Hüquqları üzrə Rəhbər Prinsiplərinin tətbiqi ilə bağlı məsələlərə toxunaraq, ölkəmizdə bu sahədə görülən işlərdən və Ombudsman təsisatının bu sahədəki müsbət təcrübəsindən danışıb.
Ötən il Azərbaycanda Ombudsman təsisatının yaradılmasının 20 illiyi münasibətilə keçirilmiş beynəlxalq konfransın məhz biznes və insan hüquqları sahəsində ombudsmanların rolu mövzusuna həsr olunduğu diqqətə çatdırılıb.
S.Əliyeva Ombudsman Aparatı tərəfindən ölkəmizdə biznes və insan hüquqları sahəsində milli qanunvericiliyin təkmilləşdirilməsi, “Biznes və insan hüquqları sahəsində Milli Fəaliyyət Planı”nın hazırlanması istiqamətində ardıcıl işlərin aparıldığını qeyd edib.
Çıxış zamanı Ombudsman Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Azərbaycan ərazilərində infrastrukturun tamamilə dağıdılaraq yararsız hala salındığını, ekosistemin məhv edildiyini, bu səbəbdən biznes fəaliyyəti üçün də uyğun şəraitin olmadığını bildirib. İştirakçılara hazırda azad edilmiş ərazilərimizə təhlükəsiz qayıdışın təmin edilməsi üçün həyata keçirilən minatəmizləmə və genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri barədə də məlumat verilib.
Ombudsman Ermənistan tərəfindən işğal dövründə Azərbaycan ərazilərində basdırılmış minaların partlaması nəticəsində 2020-ci il 10 noyabr tarixli Üçtərəfli Bəyanatın imzalanmasından sonrakı dövrdə 300-dən çox şəxsin mina qurbanına çevrildiyini diqqətə çatdırıb. Eyni zamanda, Ermənistanın Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyi barədə məlumatları bugünədək təqdim etmədiyi qeyd olunub.

The Ombudsman participated in the thematic debate held during the 21st session of the OIC Independent Permanent Human Rights Commission
22-05-2023 1477 dəfə oxunub
The Ombudsman of Azerbaijan, Sabina Aliyeva, took part in the thematic debate on the subject of "Business and Human Rights: Normative Framework and Implementation Guidelines for OIC Countries" organized during the 21st session of the Organization of Islamic Cooperation Independent Permanent Human Rights Commission (OIC-IPHRC) held in Jeddah.
Speaking at the debate, S. Aliyeva outlined the Ombudsman Institution's initiatives in the field of business and human rights implemented at the national level. Touching upon the measures for the implementation of the UN Guiding Principles on Business and Human Rights, she spoke about the measures taken domestically and the Ombudsman’s successful experiences in this field.
The Ombudsman further underlined that the international conference held last year in honor of the 20th anniversary of the Ombudsman institution in Azerbaijan was dedicated to the role of ombudsmen in the field of business and human rights.
S. Aliyeva also added that the Ombudsman Office is continuously working on strengthening the national legal framework on business and human rights as well as developing the "National Action Plan on Business and Human Rights" at the domestic level.
In her speech, the Ombudsman briefed about Armenia’s complete destruction of and rendering unusable the infrastructure, along with the ecosystem, in the formerly occupied territories of Azerbaijan, as a result of which there are no suitable conditions for business activities. The participants were also informed about mine action and large-scale reconstruction works that are currently being carried out in those liberated areas to ensure a safe return.
The Ombudsman further drew attention to the fact that due to the explosions of landmines that had been buried in the territories of Azerbaijan by Armenia during the occupation, over 300 people suffered mine injuries in the time following the tripartite Declaration of November 10, 2020. Also, it was said that Armenia has not yet disclosed the whereabouts of nearly 4,000 Azerbaijanis who went missing during the First Karabakh War.