Ombudsman Aparatının əməkdaşı Polis Akademiyasının dinləyiciləri üçün mühazirə keçib
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) ilə Daxili İşlər Nazirliyinin Polis Akademiyası arasında insan hüquqları sahəsində maarifləndirmə istiqamətində davam etdirilən səmərəli əməkdaşlıq çərçivəsində dinləyicilər üçün analoji mövzular tədris olunur ki, bu da onların nəzəri biliklərinin artırılması və peşəkarlıq səviyyələrinin yüksəldilməsində mühüm rol oynayır.
Bu baxımdan bir sıra rayon (şəhər) polis idarə və şöbələrinin rəhbər heyətinə ünvanlanan növbəti mühazirə “Korrupsiyaya qarşı mübarizə, polisin fəaliyyətində insan hüquqlarının qorunması, bu sahədə milli və beynəlxalq normativ hüquqi aktların tələbləri” mövzusuna həsr olunub.
Ombudsman Aparatının Hüquqi maarifləndirmə sektorunun müdiri Müqalib Mahmudov daxili işlər orqanları əməkdaşlarının insan və vətəndaş hüquq və azadlıqlarının mühafizəsi sahəsində peşəkarlığının, dünyagörüşünün, qanunvericilik biliklərini tətbiqetmə bacarığının artırılması və onların innovativ iş metodlarına yiyələnməsi məqsədilə keçirilən həmin mühazirə dərsində fənn müəllimi ilə birgə iştirak edib.
M.Mahmudov ölkəmizdə korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində həyata keçirilən islahatlar, icra olunan dövlət proqramları, o cümlədən “Azərbaycan Respublikasında insan hüquq və azadlıqlarının müdafiəsinin səmərəliliyini artırmaq sahəsində Milli Fəaliyyət Proqramı”nın, “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı”nın icrası ilə əlaqədar görülmüş işlər, Ombudsman tərəfindən bu istiqamətdə həyata keçirilən fəaliyyət barədə dinləyicilərə ətraflı məlumat verib.
Qarşılıqlı diskusiya şəraitində keçən dərsdə insan hüquq və azadlıqlarına mühüm təhlükə yaradan korrupsiyaya qarşı mübarizə sahəsində görülən işlərlə əlaqədar dinləyiciləri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

A staff member of the Ombudsman Office delivered a lecture for the listeners in the Police Academy
Within an effective cooperation framework for human rights education between the Ombudsman Institution and the Police Academy of the Ministry of Interior, the listeners are taught analogical topics that play a significant role in increasing their theoretical knowledge and professional capacities.
From this perspective, the next lecture covers the topic of “Combating Corruption, Protection of Human Rights in the Law-Enforcement Activities, and Requirements of Domestic and International Legal and Normative Framework in the Relevant Field,” addressed to the managerial staff of several district (city) police offices and departments.
The Head of the Unit on Legal Education of the Ombudsman Office, Mugalib Mahmudov joined this lecture together with the subject teacher to increase the professionalism, outlook, and ability to apply legislative knowledge of the employees of law-enforcement authorities in the protection of human and citizens’ rights and freedoms, and acquiring innovative work methods by them.
M.Mahmudov broadly informed the listeners about reforms undertaken at the domestic level in the field of combating corruption, ongoing relevant state programs, including “The National Action Program to Increase Effectiveness of Protection of Human Rights and Freedoms in the Republic of Azerbaijan”, and “The National Action Program for 2022-2026 to Strengthen the Combating Corruption,” as well as the works carried out by the Ombudsperson in this field.
During the class, held with interactive discussions, the questions raised by the listeners in relation to the works implemented for combating corruption, which causes a serious threat to human rights and freedoms, were answered.