Ombudsman Aparatı tərəfindən ümumtəhsil məktəblərində təlimlər keçirilir
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2020-ci il 27 noyabr tarixli 2306 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Uşaqlara dair Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2020–2025-ci illər üçün Fəaliyyət Planı”nın “Tərbiyə məqsədilə uşaqlara qarşı hər cür zorakılığın mənfi nəticələri haqqında maarifləndirmə tədbirlərinin kütləvi informasiya vasitələrini cəlb etməklə əhatə dairəsinin genişləndirilməsi”nə dair müvafiq yarımbəndinin icrasında iştirak edilməsi Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinə (Ombudsmana) tövsiyə olunmuşdur.
Bu məqsədlə Ombudsman Aparatı tərəfindən Elm və Təhsil Nazirliyi ilə əməkdaşlıqda Bakı şəhəri Sabunçu rayonu 90 nömrəli, Nərimanov rayonu 212 nömrəli, Xəzər rayonu 156 nömrəli tam orta məktəblərində şagirdlərin və müəllimlərin iştirakı ilə “Uşaqların zorakılıqdan müdafiəsi” mövzusunda təlimlər keçirilib.
Ombudsman Aparatının Uşaq hüquqlarının müdafiəsi sektorunun əməkdaşları təlimlərdə təqdimatla çıxış edərək, iştirakçılara uşaq hüquqlarının müdafiəsi sahəsində mövcud olan milli qanunvericilik aktları və beynəlxalq sənədlər, uşaqların zorakılığın və ayrı-seçkiliyin bütün formalarından müdafiəsi barədə məlumat verib, həmçinin Ombudsmanın 916 Çağrı Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında danışıblar.
Təlimlər zamanı aparılan qrup işlərində uşaqlar tərəfindən uşaq hüquqlarının müdafiə üsullarını əks etdirən rol oyunları nümayiş etdirilib, məişət zorakılığı, erkən nikah, gender əsaslı zorakılıq, kibercinayətkarlıq, uşaq əməyi, bullinq və digər mövzularda müzakirələr aparılıb. İnteraktiv şəkildə davam edən müzakirələrin yekununda şagirdlərin sualları cavablandırılıb.
Qeyd edək ki, maarifləndirmə tədbirlərinin Bakı şəhərinin digər rayonlarında, habelə Gəncə, Şəki, Quba və Masallı şəhər və rayonlarında yerləşən ümumtəhsil məktəblərində də keçirilməsi planlaşdırılır.

The Ombudsman Office conducts trainings in general secondary schools
The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan was recommended to be engaged in the implementation of the "Action Plan on the Implementation of the Child Strategy for 2020-2025", approved by the Presidential Order No. 2306 dated November 27, 2020, and the relevant sub-paragraph on expanding the scope by "involving mass media in educational activities about the negative consequences of all kinds of violence against children".
For this reason, the Ombudsman Office, in cooperation with the Ministry of Science and Education, held trainings on "Protecting children from violence" with the participation of students and teaching staff in general secondary schools No. 90 in Sabunchu district, No. 212 in Narimanov district, and No. 156 in Khazar district.
During the trainings, the employees of the Child Rights Protection Unit at the Ombudsman Office made a presentation to inform participants about the existing national and international legal framework on the protection of child rights, the protection of children from all forms of violence and discrimination, and about the activities of the Ombudsman's 916 Call Center.
During the role-playing trainings, the children performed role-plays on the methods of protecting children's rights, and topics related to domestic violence, early marriage, gender-based violence, cybercrime, child labor, bullying, and others were discussed. At the end of the interactive discussions, the students' questions were answered.
It should be noted that educational events are planned to be held in other districts of Baku as well as in general education schools located in the cities and districts of Ganja, Sheki, Guba, and Masalli.