Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Aksiyasına Yardım Günü ilə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətə M Ü R A C İ Ə T İ
04-04-2023 1585 dəfə oxunub
Məlum olduğu kimi, BMT Baş Assambleyasının 2005-ci il 8 dekabr tarixli qətnaməsinə əsasən hər il 4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Aksiyasına Yardım Günü kimi qeyd olunur.
2023-cü il üzrə “Minatəmizləmə prosesi gözləyə bilməz” kampaniyası çərçivəsində keçirilən bu günün əsas məqsədi minalarla çirklənməyə məruz qalmış ərazilərə diqqət çəkməkdir.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan Respublikası 30 ilə yaxın bir dövr ərzində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsindəki şəhər və rayonlarımızı yalnız işğal altında saxlamaqla kifayətlənməmiş, insanların həyat və sağlamlığına zərər vermək, məqsədilə həmin əraziləri kütləvi şəkildə minalamışdır.
2020-ci il 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli Bəyanatdan sonrakı dövrdə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə baş vermiş çoxsaylı mina partlayışları nəticəsində hərbi qulluqçularla yanaşı, mülki şəxslərin də mina terrorunun qurbanı olmuşdur.
Ermənistan tərəfi isə nəinki ötən dövr ərzində ərazilərimizdə basdırdığı minaların dəqiq xəritələri haqqında ölkəmizə məlumat verməkdən yayınır, təxribat-diversiya qrupları vasitəsilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizi yenidən minalarla çirkləndirməkdə davam edir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin məlumatına görə Vətən müharibəsindən sonrakı dövr ərzində 289 nəfər vətəndaş mina və digər partlayıcı sursatların qurbanına çevrilmişdir ki, onlardan 51 nəfəri həlak olmuş, 238 nəfər xəsarət almışdır. Ümumilikdə 1991-ci ildən indiyə qədər baş vermiş mina hadisələri nəticəsində 357 nəfəri uşaq, 38 nəfəri isə qadın olmaqla, 3368 nəfər mina partlayışından həlak olmuş və ya xəsarət almışdır.
Çoxsaylı insan itkilərinə, ağır xəsarətlərə və əlilliyə səbəb olan mövcud mina problemi azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq və bərpa işlərinə, eləcə də sülhə ciddi maneə yaradır.
Uzun illərdir ki, Ermənistanın etnik təmizləmə və işğal siyasəti nəticəsində öz ata-baba yurdlarını tərk etmək məcburiyyətində qalmış keçmiş məcburi köçkünlərimizin təhlükəsiz qayıdışının təmin olunması üçün ilk növbədə həmin ərazilər minalardan təmizlənməli, orada tamamilə məhv edilmiş infrastruktur bərpa edilməlidir.
Dəfələrlə tələb edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan məqsədli şəkildə minaladığı ərazilərin dəqiq xəritələrini hələ də ölkəmizə təqdim etməmişdir.
Ermənistan işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi minalamaqla beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə konvensiyalarının və I Əlavə Protokolunun tələblərini pozmuş və bunu rəsmi şəkildə bəyan etməklə beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirmişdir.
Hesab edirik ki, bütün dünya ictimaiyyəti insanların yaşamaq, təhlükəsiz yaşamaq və sağlamlığın qorunması hüquqlarının müdafiəsi naminə mina terroruna qarşı mübarizədə həmrəy olmalıdır.
Bununla əlaqədar insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq və regional təşkilatlara, müxtəlif ölkələrin milli insan hüquqları təsisatlarına ünvanlandığımız bəyanat və müraciətlərdə, habelə xüsusi hesabatımızda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina problemi ilə bağlı faktlar təqdim olunaraq, onlardan mandatları çərçivəsində təcili tədbirlərin görülməsi tələb edilmişdir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın Azərbaycana qarşı yaratmış olduğu mina təhlükəsi ilə bağlı bu günədək narahatlıq ifadə etməməsi və bununla bağlı təsirli tədbirlər görməyə maraq göstərməməsi təəssüf hissi doğurur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək mövcud problemin aradan qaldırılması ilə bağlı qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməyə və minatəmizləmə prosesinə dəstək verməyə çağırıram.

Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the international community regarding 4 April - the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action
04-04-2023 1586 dəfə oxunub
As it is known, according to the UN General Assembly Resolution of 8 December 2005, every year, 4 April is observed as the International Day for Mine Awareness and Assistance in Mine Action.
In 2023, the main goal of this day, held under the campaign "Mine Action Cannot Wait", is to bring attention to the areas contaminated with mines.
Regretfully, it must be noted that Armenia did not only suffice to keep our cities and districts in the Karabakh and East Zangazur regions of the Republic of Azerbaijan under occupation for nearly 30 years but also massively contaminated those areas by mines in order to damage human lives and health.
As a result of numerous mine explosions that occurred after the tripartite Statement, signed on 10 November 2020, civilians were victimized by this mine terrorism, along with servicemen.
The Armenian side not only avoids providing accurate maps of landmines buried in our territories during the last period of time but also continues contaminating our liberated areas with mines through sabotage groups.
Thus, according to the information of the Mine Action Agency of the Republic of Azerbaijan, during the period after the Patriotic War, 289 citizens became victims of mines and other explosive devices, 51 of whom were killed and 238 received injuries. In general, since 1991, as a result of mine explosions, 3368 people, including 357 children and 38 women, have been killed or injured.
The current mine problem, which causes numerous human losses, serious injuries and disability, is seriously hindering large-scale construction, building and restoration works, as well as the peace in our liberated territories.
First of all, to ensure the safe return of our former internally displaced persons, who had been forced to leave their ancestral lands as a result of Armenia’s ethnic cleansing and occupation policies carried out for many years, those areas should be cleared of mines, and the infrastructure, which was completely destroyed there, should be restored.
Armenia intentionally has not shared accurate maps of minefields despite the repeated demands.
Armenia violated the norms and principles of international humanitarian law, particularly the Geneva Conventions relating to the Protection of Victims of War dated 12 August 1949 and Additional Protocol I, by contaminating our liberated areas with mines, and by officially declaring this, it demonstrated open disrespect to the international community.
We think that the world community should be united in the fight against mine terrorism for the sake of protecting the rights to life, to live in safety, and the right to health of human beings.
In this regard, in our statements and appeals, as well as in our special report, addressed to international and regional organizations working in the field of human rights, and different national human rights institutions, we provided facts on the mine problem in the liberated areas and urged them to take urgent measures within their mandates.
Unfortunately, the international community has not expressed concern about the landmine threat created by Armenia against Azerbaijan until today and has not shown any interest in taking effective measures in this regard.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I once again appeal to the international community to take a decisive position regarding the elimination of the existing problem and to support the demining process.