Ombudsman Kəşmir Həmrəylik Günü münasibətilə Pakistanın Azərbaycandakı səfirliyində keçirilən tədbirdə çıxış edib
04-02-2023 1433 dəfə oxunub
Ombudsman Kəşmir Həmrəylik Günü münasibətilə Pakistanın  Azərbaycandakı səfirliyində keçirilən tədbirdə çıxış edib
3 fevral 2023-cü il tarixdə Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva Pakistanın Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən  Kəşmir Həmrəylik Günü münasibətilə keçirilən beynəlxalq konfransda iştirak edib.
Konfransda çıxış edən Ombudsman Pakistanın Azərbaycanın ən yaxın müttəfiqlərindən biri olduğunu, əsrlər boyu hər zaman Azərbaycanın ədalətli mövqeyini həm siyasi, həm də mənəvi cəhətdən dəstəklədiyini, ölkəmizin müstəqilliyini tanıyan ilk ölkələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
O, iki qardaş ölkə arasında bu gün də müxtəlif sahələrdə münasibətlərin yüksələn xəttlə inkişaf etdiyini bildirib.
Ombudsman Pakistanla Azərbaycan arasında digər sahələrlə yanaşı, insan hüquqlarını müdafiəsi sahəsində də iki ölkənin Ombudsman təsisatları arasında mövcud əməkdaşlıq əlaqələrinin inkişafı və hüquq və azadlıqlarının səmərəli müdafiəsinini təmini məqsədilə Anlaşma Memorandumu imzalandığını qeyd edib.
S. Əliyeva Ombudsman olaraq fəaliyətə bağladığı dövrdən indiyədək müxtəlif vaxtlarda Pakistanın yüksək səviyyəli rəsmiləri ilə birgə
keçirdiyi görüşlərin əməkdaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə və dərinləşməsinə töhfə verdiyini bildirib.
O, ən vacib məsələnin son illər dünyada baş verən terror aktları, vətəndaş müharibələri, sülh və insanlıq əleyhinə yönələn cinayətlər, ərazi və etnik münaqişələrin artdığı bir dönəmdə pozulmuş hüquqların bərpa edilməsi və əsas insan hüquq və azadlıqlarına qarşı yönəlmiş bütün hərəkətlərin qarşısının alınması olduğunu bir daha vurğulayıb.
Yarım əsrdən artıq bir dövrü əhatə edən Cəmmu və Kəşmir bölgəsindəki vəziyyətin BMT Təhlükəsizlik Şurasının müvafiq qətnamələrinə rəğmən həll olunmaması minlərlə insanın davam bu münaqişədən əziyyət çəkməsinə səbəb olub.
Sonda, Ombudsman sözügedən münaqişənin ən qısa zamanda beynəlxalq hüquq çərçivəsində sülh yolu ilə həll ediləcəyinə inamımı ifadə edib.

Ombudsman spoke at the event held by the Embassy of Pakistan in Azerbaijan in connection with Kashmir Solidarity Day
04-02-2023 1350 dəfə oxunub
On February 3, 2023, the Ombudsman, Sabina Aliyeva spoke at an international conference held by the Embassy of Pakistan in Azerbaijan, in connection with Kashmir Solidarity Day
During her speech at the conference, Ombudsman highlighted the close alliance between Pakistan and Azerbaijan, emphasizing Pakistan's long-standing support for Azerbaijan's just position both politically and morally, noting that Pakistan was one of the first countries to recognize Azerbaijan's independence.
She also said that today relations between the two brotherly countries in various fields are growing.
Ombudsman mentioned that along with collaboration between Pakistan and Azerbaijan in other fields, particularly in the field of protection of human rights, the Ombudsman institutions of both countries signed a Memorandum of Understanding to ensure effective defense of rights and freedoms.
Sabina Aliyeva said that various meetings that she had with high-level officials from Pakistan as an Ombudsman contribute to the strengthening and deepening of cooperation between the two nations.
She emphasized that one of the most critical issues facing the world in recent years is the restoration of violated rights and prevention of all actions against fundamental human rights and freedoms in the midst of terrorist acts, civil wars, crimes against peace and humanity, and territorial and ethnic conflicts.
She expressed concern about the conflict over the Kashmir region that remained unresolved despite the UNSC relevant Resolutions, causing suffering to thousands of people over the past half-century.
In conclusion, Ombudsman expressed hope that the Kashmir conflict would be resolved as soon as possible through peaceful means under international law.