Fransa Parlamentinin aşağı palatasında Azərbaycan əleyhinə qəbul edilmiş qətnaməyə dair Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) münasibəti
01-12-2022 1357 dəfə oxunub
Fransa Parlamentinin aşağı palatası tərəfindən 2022-ci il 30 noyabr tarixində ölkəmiz əleyhinə qərəzli olaraq qəbul edilmiş, özündə heç bir həqiqəti əks etdirməyən təxribat xarakterli qətnamə Azərbaycanla Ermənistan arasında münasibətlərin gərginləşdirilməsinə və sülhyaratma prosesinə ciddi zərər verməkdədir.
Hələ 15 gün əvvəl Fransa Senatında qəbul olunmuş “Azərbaycana qarşı sanksiyaların tətbiqi və onun Ermənistan ərazisindən dərhal geri çəkilməsi, 09 noyabr 2020-ci il tarixli atəşkəs razılaşmasına riayət etməsi tələbi və iki ölkə arasında dayanıqlı sülhün bərqərar olmasına yönəlmiş bütün təşəbbüslərin təşviq edilməsi” adlı qətnamədən sonra yenidən ölkəmiz əleyhinə qətnamənin qəbulu Fransa Parlamentinin beynəlxalq hüquqa hörmətsizliyini bir daha sübut edir.
Hesab edirik ki, bir-birinin ardınca belə qərəzli qətnamələrin qəbulu nəinki Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh prosesinə mane olur, regionda siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafına mənfi təsir göstərir.
Bu qətnamə ilə Fransa Ermənistanın Azərbaycana qarşı etnik və dini nifrət zəmnində həyata keçirdiyi işğalçılıq siyasətini dəstəkləyir, beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş ümumbəşəri prinsiplərindən olan suverenlik və ərazi bütövlüyü prinsiplərinə qarşı çıxır. 30 il müddətində başqa bir ölkənin ərazisini işğal etmiş Ermənistanı müdafiə etmək Fransa hökumətinin insan hüquq və azadlıqlarını heçə saydığının açıq təzahürüdür.
Bir daha Fransa Parlamentin aşağı palatasının ölkəmizə qarşı ədalətsiz mövqe nümayiş etdirməsini qəti şəkildə pisləyir, onların bu hərəkətini təxribatçı addım kimi qiymətləndirirəm. Eyni zamanda Fransanı regionda milli ədavəti qızışdırmaq və aparılan bərpa-quruculuq proseslərinə mane olmaq istiqamətindəki fəaliyyətindən əl çəkməyə çağırıram.

The Opinion of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding the Resolution adopted against Azerbaijan in the lower house of the French Parliament
01-12-2022 1358 dəfə oxunub
The provocative resolution adopted by the lower house of the French Parliament on November 30, 2022, against our country, which does not reflect any truth, seriously harms the tension of relations between Azerbaijan and Armenia and the peacemaking process.
After the resolution adopted in the French Senate 15 days ago, “The application of sanctions against Azerbaijan and its immediate withdrawal from the territory of Armenia, the demand to comply with the ceasefire agreement dated November 9, 2020, and the promotion of all initiatives aimed at establishing sustainable peace between the two countries,” the adoption of such a resolution against our country once again proves the French Parliament's disrespect for international law.
We believe that the adoption of such biased resolutions one after the other not only hinders the peace process between Azerbaijan and Armenia but also has a negative impact on the development of political, economic, and cultural relations in the region.
With this resolution, France supports Armenia’s occupation policy based on ethnic and religious hatred against Azerbaijan and opposes the principles of sovereignty and territorial integrity, which are universal principles of international law. Defending Armenia, which occupied the territory of another state for 30 years, is a clear manifestation of the French Government's disregard for human rights and freedoms.
Once again, I strongly condemn the unfair position of the lower house of the Parliament of France against our country, considering their action a provocative step. Furthermore, I call on France to stop its activities in the direction of inciting national enmity in the region and hindering the ongoing restoration and reconstruction processes.