Ombudsmanın Ermənistanın mina terrorunun qarşısının alınması məqsədilə beynəlxalq ictimaiyyətə çağırışı
22-10-2022 1488 dəfə oxunub
Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş Laçın rayonunda piyada əleyhinə minanın partlaması daha iki vətəndaşımızın mina terrorunun qurbanına çevrilməsi ilə nəticələnmişdir. Təəssüf ki, Laçın rayonunun Suarası kəndində təmir-tikinti işləri ilə məşğul olan Elsevər Həmidov mina partlayışı səbəbindən aldığı ağır xəsarətlərdən vəfat edib, Səbuhi Həsənov isə müxtəlif dərəcəli xəsarətlər alıb.
Bu faciəvi hadisə bir daha sübut edir ki, Ermənistanın  Azərbaycanın mülki yaşayış məntəqələrində təsadüfi qaydada basdırdığı işarələnməmiş minalar insanların həyat və sağlamlığı üçün ciddi təhlükə yaratmaqla onların fundamental hüquqlarının pozulmasına gətirib çıxarır.
Minalanmış ərazilərin etibarlı xəritələrinin təxirə salınmadan Azərbaycan tərəfinə verilməsinin həyati önəm daşıdığını dəfələrlə vurğulamağımıza baxmayaraq, cəzasızlıqdan ruhlanan Ermənistan hərbi-siyasi rəhbərliyi bu məsələdə də etinasızlıq göstərərək, beynəlxalq hüquqa saymazyana münasibətini davam etdirir.
Belə ki, bu günlərdə Ombudsmanların və Milli İnsan Hüquqları Təsisatlarının Bakı Beynəlxalq Konfransında Azərbaycan Ombudsmanının da qeyd etdiyi kimi, Ermənistan tərəfindən hələ də diversiya qrupları vasitəsilə minalama işləri aparılmasına cəhdlər edilir. Həmçinin ANAMA tərəfindən həmin konfransda verilən məlumata əsasən, Ermənistanın təqdim etdiyi mina formulyarlarının səmərəliliyi cəmi 2 faiz olub.
Bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək, Ermənistan tərəfindən beynəlxalq humanitar hüququn normalarına zidd olaraq Azərbaycan ərazilərində işarələnmədən basdırılmış minaların insanların həlak olmasına, sağlamlığını itirməsinə və ya əlilliyinə səbəb olduğunu, regionda ədalətli sülhün və təhlükəsizliyin təmininə ciddi təhdid yaratdığını diqqətə çatdırır və torpaqların minalarla çirkləndirilməsinin qarşısının qəti şəkildə alınmasına, dəqiqliyinə zəmanət verilən mina xəritələrinin ölkəmizə təqdim olunmasına dəstək verməyə çağırırıq.

Message of the Ombudsman to the international community for the prevention of mine terrorism of Armenia
22-10-2022 1462 dəfə oxunub
As a result of the explosion of an anti-personnel mine in the liberated Lachin region of Azerbaijan, two more Azerbaijani citizens became victims of mine terrorism. Unfortunately, Elsevar Hamidov, who was engaged in repair and construction works in Suarasi village of the Lachin district, died of severe injuries due to a mine explosion, and Sabuhi Hasanov received various degrees of injuries.
This tragic event once again proves that the unmarked landmines randomly planted by Armenia in the civilian settlements of Azerbaijan pose a serious threat to people's lives and health, and lead to the violation of their fundamental rights.
Despite the fact that we have repeatedly emphasized the vital importance of providing reliable maps of mined areas to the Azerbaijani side without delay, the military and political leadership of Armenia, inspired by impunity, continues to ignore this issue and disregard international law.
Thus, as the Ombudsman of Azerbaijan noted at the Baku International Conference of Ombudsmen and National Human Rights Institutions, Armenia is still trying to carry out mining operations through sabotage groups. Also, according to the information provided by ANAMA at that conference, the efficiency of minefield records presented by Armenia was only 2 percent.
Once again we draw attention to the fact that the unmarked mines laid by Armenia in the territory of Azerbaijan in violation of the norms of international humanitarian law cause the death, wounding, or disability of people, and also pose a serious threat to ensuring sustainable peace and security in the region. Thus, we urge the world community to support the elimination of mine contamination of our territories and guarantee the handover of accurate minefield maps to our country.