Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının növbəti iclası keçirilib
29-07-2022 1166 dəfə oxunub
Azərbaycan Ombudsman təsisatının təşkilatçılığı ilə Türk Dövlətlərinin Ombudsmanlar və Milli İnsan Hüquqları İnstitutları Assosiasiyasının(TÜRKOMB) növbəti iclası keçirilib.
Azərbaycan, Türkiyə, Qazaxıstan, Özbəkistan və Qırğızıstanın ombudsman və milli insan hüquqları təsisatlarının rəhbər və nümayəndələrinin iştirak etdiyi onlayn iclasda açılış nitqi ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyevaəvvəlcə iştirakçıları salamlayıb.
Azərbaycan Ombudsmanı Türk Dövlətlərinin ombudsman və milli insan hüquqları institutlarının rəhbərləri tərəfindən bu ilin may ayında Türkiyənin Bursa şəhərində imzalanan Anlaşma Memorandumuna və həmin ayda Azərbaycan Ombudsman təsisatının 20 illiyi münasibətilə Bakı şəhərində keçirilən beynəlxalq konfransın yekununda qəbul olunmuşTürk Dövlətləri Ombudsmanlarının Bakı Bəyannaməsinə istinad edərək, bu sənədlərin qurumlar arasında birliyin və əməkdaşlığın daha da güclənməsinə xidmət etdiyini vurğulayıb.
İclasda insan hüquqlarının səmərəli müdafiəsi sahəsində təcrübə mübadiləsi  məqsədilə Assosiasiya üzvləri arasında maarifləndirmə tədbirlərinin və təlim səfərlərinin təşkilinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bununla bağlı Azərbaycan Ombudsman təsisatının həyata keçirdiyi fəaliyyət diqqətə çatdırılıb.
Müzakirə zamanı S. Əliyeva Assosiasiyanın fəaliyyətinin gücləndirilməsi ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürüb. İclasda Azərbaycan Ombudsmanının təşəbbüsü əsasında Assosiasiyanın fəaliyyət planının hazırlanması, həmçinin digər təşkilati məsələlərin həyata keçirilməsində təsisatın rolu xüsusi vurğulanıb.
Yekunda iştirakçılar arasında iclasın gündəliyinə daxil olan məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

The Next Meeting of the Association of Ombudsmen and National Human Rights Institutions of the Turkic States was held
29-07-2022 1112 dəfə oxunub
The next meeting of the Association of the Ombudsmen and National Human Rights Institutions of the Turkic States (TURKOMB) was held with the support of the Azerbaijani Ombudsman Institution.
In her opening speech, Ms. Sabina Aliyeva, the Ombudsman of Azerbaijan, conveyed her greetings to the heads and representatives from the ombudspersons and national human rights institutions (NHRIs) of Azerbaijan, Turkiye, Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan, who joined this online meeting.
Then, the Azerbaijani Ombudsman stressed the importance of both documents, the Memorandum of Understanding, concluded between the ombuds and NHRIs of the Turkic States in Bursa/ Turkiye in May 2022, and the Baku Declaration of the Ombudsmen of Turkic States signed also in May as a final document of an international conference held in Baku on the occasion of the 20th anniversary of the Ombudsman Institution of Azerbaijan, in further strengthening the unity and cooperation among the participating to those documents institutions.
During the meeting, a special accent was placed on the organization of awareness-raising events and study tours among the Member States to the Association with a view to promoting the exchange of experiences in the effective protection of human rights. Also, the activity of the Ombudsman of Azerbaijan in this field was brought to the attention.
During the discussions, Ms. Aliyeva made a number of recommendations for strengthening the work of the Association. At this meeting, it was also highlighted the initiative of the Ombudsman of Azerbaijan in the development of the activity plan of the Association, as well as its role in other organizational issues.