Ombudsman təsisatında yeni maarifləndirici broşür hazırlanıb
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) təsisatının 20 illiyi münasibətilə həyata keçirilən tədbirlər və Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilən “Azərbaycanla Yerdəyişmə üzrə Tərəfdaşlığın həyata keçirilməsinə dəstək (MOBILAZE 2)” layihəsi çərçivəsində “Azərbaycan Ombudsmanı və miqrantların hüquqlarının müdafiəsi” adlı broşür hazırlanıb.
Bu tematik vəsait Ombudsmanın mandatı, miqrasiya konteksində insan hüquqlarının təşviqi və müdafiəsi, Azərbaycan Respublikası ərazisində olan əcnəbilərin hüquqlarının müdafiəsi, xarici ölkələrdə soydaşlarımızın hüquqlarının müdafiəsi, milli preventiv mexanizm fəaliyyəti, miqrantların informasiya əldə etmək hüququnun müdafiəsi, miqrasiya sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla və xarici dövlətlərin ombudsman təsisatları ilə əməkdaşlıq və digər sahələrə dair məlumatları özündə ehtiva edir.
Broşür, həmçinin MOBILAZE 2 layihəsi çərçivəsində Ombudsmanın nümayəndələri tərəfindən Dövlət Miqrasiya Xidməti, Daxili İşlər Nazirliyi və Dövlət Sərhəd Xidmətinin əməkdaşları üçün xüsusi təlim proqramı çərçivəsində keçiriləcək treninqlərdə iştirakçılar arasında paylanacaqdır.

21-07-2022 1580 dəfə oxunub
In the framework of celebrating the 20th anniversary of the Ombudsman Institution of Azerbaijan and the EU-funded MOBILAZE 2 Project on "Support for the implementation of the Partnership on Displacement with Azerbaijan", the Azerbaijan Ombudsman has prepared a brochure “Protection of the Migrants’ Rights in Azerbaijan”.
This thematic tool provides information on the Ombudsman’s mandate, human rights in the context of migration, protection of aliens in Azerbaijan, protection of the rights of Azerbaijanis abroad, national preventive mechanism, right of migrants to access to information, and international cooperation in the field of migration, including collaboration with ombudsman institutions and other activity directions.
The Brochure was also disseminated among the participants of special training courses organized for staff of the State Migration Service, Ministry of Foreign Affairs, and State Border  Service, run during the “MOBILAZE 2 Project”.