TİHEK nümayəndə heyəti Penitensiar Xidmətin Tərbiyə Müəssisəsi və 4 saylı çəzaçəkmə müəssisəsinə baş çəkib
20-07-2022 1632 dəfə oxunub
Ombudsman Səbinə Əliyevanın dəvəti ilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə İnsan Hüquqları və Bərabərlik Qurumunun (TİHEK) və onun Milli Preventiv Qrupunun üzvlərindən ibarət nümayəndə heyəti Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin Tərbiyə Müəssisəsi və 4 saylı çəzaçəkmə müəssisəsində olub.
Azərbaycan Ombudsmanının Milli Preventiv Qrupunun üzvləri ilə birgə başçəkmə həyata keçirilib, qonaqlara ölkə təcrübəsi və Ombudsmanın Milli Preventiv Mexanizm çərçivəsində fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verilib.
TİHEK nümayəndələri Penitensiar Xidmətin bu müəssisələrində yaradılan şəraitlə, saxlanılan şəxslərin hüquqlarının müdafiəsi vəziyyəti ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, TİHEK-lə əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilən başçəkmələr Azərbaycan Ombudsmanının Milli Preventiv Mexanizm qismində fəaliyyəti ilə yaxından tanışlıq məqsədi daşıyır.

THREI Delegation visited Correctional Facility and Penitentiary Institution No. 4 of the Penitentiary Service
20-07-2022 1629 dəfə oxunub
THREI Delegation, who are in Azerbaijan at the invitation of the Ombudsman Ms. Sabina Aliyeva and National Preventive Mechanism Group (NPG) members of the Ombudsman conducted a visit to the Correctional Facility and Penitentiary Institution No. 4 of the Penitentiary Service of the Ministry of Justice of Azerbaijan.
THREI Delegation and NPG members made a joint inspection inside the facilities. The guests were also informed in detail about the national experience in the Ombudsperson's relevant field and preventive activities.
The delegation got acquainted with the situation in both penitentiary facilities, including the state of protection of the rights of detainees.
This must be noted that preventive visits implemented in the frame of the cooperation with the THREI aimed at becoming familiar with the activity of the Azerbaijan Ombudsman as a national preventive mechanism.