28 May - Müstəqillik Günündə növbəti Əfv Sərəncamı icra edilib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən Müstəqillik Günü ərəfəsində imzalanmış “Məhkum edilmiş bir sıra şəxslərin əfv olunması haqqında” 2022-ci il 27 may tarixli Sərəncam dövlətimizin uzun illərdir davam etdirilən humanizm siyasətinin növbəti təzahürüdür.
İnsan hüquqları üzrə müvəkkilin ünvanladığı əfv haqqında müraciətlərin də nəzərə alındığı bu Sərəncam ümumilikdə 213 nəfər şəxsi əhatə edib. Həmin şəxslərdən 167 nəfər cəzasının çəkilməmiş hissəsindən azad olunub, 36 nəfərin cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılıb, 1 nəfər ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasından azad olunub, azadlıqdan məhrumetmə cəzasına şərti olaraq məhkum edilmiş 3 nəfər cəzadan azad edilib, azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilmiş 6 nəfər cəzalarının çəkilməmiş hissəsindən azad olunublar.
Bu Əfv Sərəncamı ilə Ombudsman Səbinə Əliyeva tərəfindən verilən müraciətlər nəzərə alınmaqla 31 nəfər məhkum əfv olunub. Həmin şəxslərdən 27 nəfər azadlıqdan məhrum etmə cəzasından azad edilib, azadlıqdan məhrum etmə cəzasına məhkum edilmiş 4 nəfərin isə cəzasının çəkilməmiş hissəsi yarıyadək azaldılıb.
Ümumilikdə təsisatın fəaliyyəti dövründə Müvəkkilin vəsatətləri üzrə 805 məhkum, o cümlədən yetkinlik yaşına çatmayanlar, qadınlar, ahıllar, əlilliyi olan şəxslər, müxtəlif xəstəliklərdən əziyyət çəkənlər və digər məhkumlar əfv ediliblər.
Əfv Sərəncamının icrası ilə əlaqədar olaraq, Ombudsman Səbinə Əliyeva Ədliyyə Nazirliyi Penitensiar Xidmətinin 2, 9, 10, 17 saylı cəzaçəkmə müəssisələrində və Həbsxanasında olub. Ombudsman iştirak etdiyi tədbirlərdə məhkumları 28 May – Müstəqillik Günü və əfv olunmaları münasibətilə təbrik edib, onlara xoş arzularını çatdırıb.
Ombudsman çıxış edərək, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin humanist siyasətinin Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini, bu siyasətin insan hüquqlarına verilən mühüm dəyərin göstəricisi olduğunu vurğulayıb.
Ombudsman müstəqillik dövründə Azərbaycanda dövlətimizin humanist siyasəti nəticəsində qısa müddət ərzində 68 Əfv Sərəncamının imzalandığını, 12 Amnistiya Aktının qəbul olunduğunu, nəticədə minlərlə insanın azadlığa buraxılaraq ailələrinə qovuşduğunu söyləyib.
Sərəncamın icrası zamanı Ombudsman azadlığa buraxılan şəxslərə ailələrinə, cəmiyyətə və sağlam həyat tərzinə qovuşmalarını, dövlətçiliyə sadiq qalmalarını tövsiyə edib.
Yekunda həmin müəssisələrdəki əfv olunmuş məhkumlara azadlığa çıxmaları barədə sənədlər təqdim olunub.
Əfv olunan şəxslər insan hüquqları sahəsində humanist addımlara görə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya təşəkkürlərini bildiriblər.

The next Pardon Decree was executed on the 28th of May - Independence Day
The next pardon decree “On Pardoning Number of Convicts” dated 27 May 2022 signed by the country's President on Independence Day was another clear example of humanism policy by the state.
While the execution of the Decree, the Commissioner’s appeals on pardoning were also considered and resulted in granting clemency to 213 convicts. 167 persons were released from serving the remainder of the sentence, the unserved part of the sentence of 36 persons was reduced to half, and one life-imprisoned person was released, as well. Furthermore, 3 persons, sentenced to probation, were pardoned, as well as 6 people sentenced to deprivation of liberty have been also released from the unserved part of their sentences.
Based on the Ombudsman Sabina Aliyeva’s pardon applications, 31 persons were granted clemency by this Decree. Of 27 persons were released, whereas the terms of a sentence of 4 convicts have been reduced by half.
During the tenure of the Ombudsman, based on the Commissioner’s motions, in total, 805 prisoners, including juveniles, females, elderly convicts, convicts with disabilities, and those, suffering from different diseases had been granted clemency.
The Ombudsperson Sabina Aliyeva visited Penitentiary institutions No. 2, 9, 10, and 17, as well as a Prison of the Ministry of Justice in connection with the execution of the pardon decree. The Ombudsman, during all ceremonies she attended, congratulated all granted convicts upon the 28th May- Independence Day and pardoning, and conveyed her best wishes.
The Ombudsman, speaking at the ceremony, outlined a humanism policy, which has been started by the National Leader Heydar Aliyev, and successfully continued by the country President Ilham Aliyev and the First Vice-President Mehriban Aliyeva, as a part of a great value placed on human rights.
She said that during the period of independence, in a short time, there had been executed 68 pardon decrees, and 12 amnesty acts that affected thousands of people who restored their ties with their families.