Suraxanı rayonunda yaşayan azyaşlı qızın evliliyə cəlb olunması və hamilə qalması ilə bağlı yayılmış məlumat Ombudsman Aparatı tərəfindən araşdırılıb
30-03-2022 1462 dəfə oxunub
Bakı şəhərinin Suraxanı rayonunda yaşayan və Gəncə şəhərində evliliyə cəlb olunmuş azyaşlı qızın hamilə qalması ilə bağlı kütləvi informasiya vasitələri və sosial şəbəkələrdə yayılmış məlumat Ombudsman Aparatı tərəfindən araşdırılaraq nəzarətə götürülüb.
Məsələ ilə bağlı müvafiq qurumlarla, həmçinin uşağın xalası ilə əlaqə saxlanılıb, onun səhhəti, təhsili və hüquqlarının təmini vəziyyəti öyrənilib.
Məsələnin araşdırılması və azyaşlının hüquqlarının təmin olunması istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi məqsədilə Azərbaycan Respublikasının Təhsil Nazirliyinə, Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyətinə və Suraxanı Rayon Polis İdarəsinə müraciət olunub.

The forced marriage and pregnancy of a teenage girl from Surakhani district were investigated by the Ombudsman Office
30-03-2022 1463 dəfə oxunub
The information spread via mass media and social platforms about a teenage girl, living in the Surakhani district of Baku, who was forced into an act of marriage in Ganja city and got pregnant, was investigated by the Ombudsman Office.
Regarding this case, relevant bodies, as well as her aunt were requested to enquire about the state of her health, education, and ensuring her rights.
Furthermore, the Ministry of Education of Azerbaijan, Executive Office and Police Department of the Surakhani District were appealed to take necessary measures to ensure further investigation of this matter and provision of the rights of the teenage girl.